Nowela Leśna 2030. Unia Europejska chce ograniczyć w Polsce wycinkę lasów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Komisja Europejska pragnie objąć 10 proc. powierzchni państw członkowskich ścisłą ochroną. Zdaniem Tabora wywołałoby to wykluczenie pozyskiwania drewna z 30 proc. lasów w kraju.
  • Unia Europejska jest zainteresowana nie tylko polskim węglem, ale również wydobyciem drewna.
  • Komisja Europejska pragnie objąć 10 proc. powierzchni państw członkowskich ścisłą ochroną.
  • Jest to tzw. nowa strategia leśna 2030.
  • Zdaniem Jana Tabora wywołałoby to wykluczenie pozyskiwania drewna z 30 proc. lasów w kraju.
  • Zobacz też: Białorusinka skrytykowała Łukaszenkę. Czeka ją 6,5 roku więzienia

Rozmowy w Brukseli

Odbyła się dziś rozmowa między polskimi leśnikami a Virginijusem Sinkevicziusem, unijnym komisarzem ds. środowiska. Polacy próbowali przekonać go, że obowiązkowa ścisła ochrona lasów jest złym pomysłem. Jan Tabor z dyrekcji generalnej Lasów Państwowych powiedział na konferencji prasowej:

Tam, gdzie pozyskiwanie drewna zostanie radykalnie ograniczone, pojawi się jego import. To drewno zostanie przywiezione obecnie nie z Rosji, Ukrainy i Białorusi, ale z krajów, gdzie często prowadzi się rabunkową gospodarkę i wylesia się duże obszary. Zamiast pomóc, pochopne decyzje mogłyby zaszkodzić klimatowi i przyrodzie nie tylko Europy, ale i całego świata.

Plany Eurokołchozu

Zastępca dyrektora generalnego ds. gospodarki leśnej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Jan Tabor poinformował, że Komisja Europejska pragnie objąć 10 proc. powierzchni państw członkowskich ścisłą ochroną. Jest to tzw. nowa strategia leśna 2030. Jako że lasy stanowią ich kluczowy element, zdaniem Tabora wywołałoby to wykluczenie pozyskiwania drewna z 30 proc. lasów w kraju.

Starzejące się drzewostany nie są odporne na susze, a podatne na ataki kornika drukarza i inne zagrożenia. Musimy aktywnie adaptować lasy do zmian klimatycznych. Wskazywaliśmy na te zagrożenia.

Z kolei europoseł Bogdan Rzońca o wyłączeniu z produkcji sporych połaci lasów oznajmił:

Miałoby to ogromne konsekwencje gospodarcze i społeczne. Ludzie pozyskują drewno z lasu, a polski przemysł meblarski jest znaną marką. Rozmowy miały na celu wyjaśnienie, w którym kierunku zmierza polityka Komisji Europejskiej, Unii Europejskiej w kwestii funkcjonowania lasów państwowych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PCh24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY