Żydzi uciekają z Rosji ze strachu przed represjami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Canva

Szacuje się, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy po ataku na Ukrainę, ok. 10 tys. rosyjskich Żydów otrzymało izraelskie obywatelstwo.

Dwa tygodnie po rosyjskiej agresji na Ukrainę naczelny rabin Moskwy Pinchas Goldschmidt uciekł do Izraela. Powodem miał być strach przed represjami ze strony rosyjskich władz. Choć zajmujący się tzw. antysemityzmem Ilja Jabłokow uważa, że wrogiem numer jeden Kremla jest “zgniły Zachód”, przedstawiciele mniejszości żydowskiej wyjeżdżają do Izraela.

Szacuje się, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy po ataku na Ukrainę, ok. 10 tys. rosyjskich Żydów otrzymało izraelskie obywatelstwo. Stanowi to ponad 6 proc., jeśli wierzyć, iż w 2019 r. w Rosji mieszkało ich 165 tysięcy.

W odpowiedzi na masową migrację Żydów Izrael uruchomił specjalny program imigracji diaspory, zgodnie z którym można nadać obywatelstwo osobom, które udowodnią, że ich krewni są Żydami do trzeciego pokolenia wstecz. Czas oczekiwania w lokalnych konsulatach został skrócony z dziewięciu miesięcy do kilku tygodni. Tel Awiw pozwolił także uchodźcom na składanie wniosków o obywatelstwo po przybyciu do Izraela. Imigranci nie są zawsze dobrze przyjmowani przez naród mocno skupiony na czystości etnicznej. Nawet niektórzy z tych, którzy wyemigrowali z Rosji trzydzieści lat temu, określają nowo przybyłych mianem nie-Żydów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Interia

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY