PE podjął ważną decyzję. Zmiany w transformacji energetycznej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Tradycyjna elektrownia jądrowa

Tradycyjna elektrownia jądrowa / Fot. Pixabay

Parlament Europejski opowiedział się w środę przeciwko wyłączeniu energii jądrowej i gazu z procesu transformacji energetycznej w UE. Oznacza to, że te źródła energii będą uznawane za niegroźne dla środowiska i na inwestycje w nie będzie można pozyskać środki unijne.
  • W środę Parlament Europejski przyjął projekt tzw. taksonomi, który wprowadzi nowe regulacje w transformacji energetycznej.
  • Początkowo europosłowie chcieli wyłączyć całkowicie gaz i elektrownię atomową z energii niskoemisyjnych.
  • Jednakże nadal one będą funkcjonowały w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii.
  • Nowe przepisy nie uwzględniają dofinansowania z budżetu europejskiego na tego typu inwestycje.
  • Zobacz także: Spółdzielnia mieszkaniowa zakręca ciepłą wodę. Niemcy oburzeni niespodziewaną decyzją

Na początku lutego Komisja Europejska przyjęła projekt tzw. taksonomii, który uwzględniał rolę gazu i energii nuklearnej w procesie transformacji energetycznej. Oznacza to, że na inwestycje w te źródła będzie można pozyskać środki od UE i na rynkach finansowych.

Część europosłów chciała z tego powodu odrzucenia zaproponowanego przez KE aktu delegowanego. Ostatecznie jednak przegrali głosowanie.

Za rezolucją dotyczącą wyłączenia energii jądrowej i gazu zagłosowało 278 posłów, 328 głosowało przeciw, a 33 wstrzymało się od głosu. Aby zawetować wniosek Komisji Europejskiej, Parlament potrzebował absolutnej większości 353 głosów.

Jeżeli ani Parlament, ani Rada nie odrzucą wniosku do 11 lipca, akt delegowany w sprawie unijnej systematyki dotyczącej zmiany klimatu wejdzie w życie i będzie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY