Władze Białorusi zbezcześciły cmentarz żołnierzy AK [+FOTO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kwatera przed zniszczeniem

Kwatera przed zniszczeniem / Fot. ZPB

Na zniszczonym przez władze białoruskie cmentarzu wojennym pochowani byli żołnierze 3. i 6. Brygady AK.

Związek Polaków na Białorusi poinformował:

Kolejny akt państwowego barbarzyństwa! W Mikuliszkach w rejonie oszmiańskim na północnym wschodzie obwodu grodzieńskiego władze z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu zrównały z ziemią kwaterę poległych w 1944 roku żołnierzy III i VI Brygady Armii Krajowej.

Kwatera przed zniszczeniem, Fot. ZPB

Na zniszczonym przez władze białoruskie cmentarzu wojennym pochowani byli żołnierze 3. i 6. Brygady AK. Poniżej kwatery znajdowały się także mogiły zamordowanych przez NKWD w lutym 1945 r. Aleksandra Stankiewicza i Antoniego Piotkowicza z Mikuliszek. Kwatera żołnierzy AK została zbudowana dzięki staraniom środowisk byłych akowców 3. i 6. Brygady Armii Krajowej. Otwarto ją i poświęcono w czerwcu 1992 r.

Kwatera po zniszczeniu, Fot. ZPB

To nie pierwszy przypadek bezczeszczenia grobów Polaków przez Białorusinów. Do sprawy odniosło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych:

Wielkie zaniepokojenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych budzą zdarzające się coraz częściej na Białorusi akty bezczeszczenia miejsc polskiej pamięci narodowej. Zniszczenia te dotyczą głównie
terenu Grodzieńszczyzny, gdzie znajduje się ok. 550 miejsc spoczynku polskich żołnierzy, uczestników powstań narodowych, obrońców Grodna. W ostatnim czasie nieznani sprawcy zdewastowali polskie nagrobki i upamiętnienia w Bogdanach, Bobrowiczach, Dyndyliszkach, Iwiu, Oszmianie, Jodkiewiczach.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Kresy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY