Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych [5-10.07]: demonstracje, pikiety, spotkania

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pixabay

Drugi tydzień lipca zdominują uroczystości ludobójstwa dokonanego przez nazistów ukraińskich na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Kiedy wszystkie inne wydarzenia z dziejów naszego narodu nie wzbudzają zainteresowania, to ludobójstwo na Wołyniu pobudziło wiele osób w całej Polsce do aktywności. Można mieć nadzieję, że kiedyś równie silna pamięć będzie dotyczyła Polaków pomordowanych przez Rosjan i Niemców.

5 lipca wtorek

Rozmowa „Zofia Sokolnicka: nauczycielka, mistrzyni szyfrów i endecka posełka”. Sokolinicka należała do najbliższych współpracowników Mariana Seydy i Romana Dmowskiego. Rozmawiać będą: Olga Wiechnik – autorka reportażu historycznego „Posełki. Osiem pierwszych kobiet” i Anna Chmielewska-Metka – Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Premiera na kanale You Tube IPNtv i Facebooku poznańskiego oddziału we wtorek 5 lipca 2022 r. o godz. 18:00.

7 lipca czwartek

Oddział IPN w Krakowie zaprasza na pokaz filmu „Człowiek ze stopu wartości” o śp. Jacku Smagowiczu w 79. rocznicę urodzin działacza opozycji, związkowca „Solidarności”. Projekcja filmu odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”, przy ul. Dunajewskiego 8 w Krakowie o godz. 17. Po emisji zapraszamy na dyskusję z udziałem Agnieszki Niemiec, reżysera filmu oraz zaproszonymi gośćmi. Rozmowę poprowadzi dr hab. Cecylia Kuta, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Wstęp wolny.

9 lipca sobota

Konfederacja zaprasza na PROTEST PRZECIWKO ZAKAZOWI SPRZEDAŻY AUT SPALINOWYCH. Godzina 11:00 pod Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej. Jasna 14/16a.

WOŁYŃ – CZAS DEBATY. Społeczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP
13:00 – Msza Święta w intencji ofiar ludobójstwa wołyńskiego – kościół Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5
14:00 – otwarcie uroczystości – budynek PAST-y, ul. Zielna 39 (4. piętro)
14:30 – debata pt. „Walka o pamięć ofiar ludobójstwa wołyńskiego – wczoraj i dziś”
Anna Lewak – wiceprezes Zarządu Okręgu Wołyń Światowego Związku Żołnierzy AK
Tadeusz Isakowicz-Zaleski – kapelan Kresowian
Ewa Siemaszko – badaczka ludobójstwa wołyńskiego
Ewa Szakalicka – reżyser, dziennikarka
16:00 – przerwa
16:30 – debata pt. „Prymat polityki nad historią? Wołyń a poprawność polityczna”
Adam Hlebowicz – Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN
dr Krzysztof Jabłonka – były konsul RP w Charkowie
dr Krzysztof Kawęcki – historyk, politolog, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL
Leszek Żebrowski – historyk, publicysta, „Wyklęci TV”
18:00 – przerwa
18:15 – debata pt. „Wołyń a relacje Warszawa-Kijów. Jak rozmawiać o ludobójstwie w sytuacji wojny na Ukrainie?”
Paweł Lisicki – redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”
Stanisław Michalkiewicz – pisarz, publicysta
Jan Pospieszalski – muzyk, publicysta
Wojciech Sumliński – dziennikarz śledczy
19:45 – projekcja filmu „Czas pamięci” w reżyserii Ewy Szakalickiej

10 lipca niedziela

W związku z 78. rocznicą akcji specjalnej „Koppe” Oddział IPN w Krakowie wraz z prezydentem Krakowa, Oddziałem Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Krakowie i środowiskami harcerskimi (Szczep 5 KDH „Wichry”) zaprasza na uroczystości, które odbędą się 9 lipca 2022 r. w Krakowie.
Program
godz. 10.30 – msza święta w kościele kapucynów przy ul. Loretańskiej 11 w intencji poległych i zmarłych żołnierzy Batalionu „Parasol” oraz Kedywu Okręgu Kraków Armii Krajowej
godz. 12.00 – uroczystość na miejscu akcji „Koppe” przy ul. Powiśle 2-3 z udziałem przedstawicieli środowisk kombatanckich, Wojska Polskiego oraz zaproszonych gości

  • przywitanie uczestników, wystąpienia przedstawicieli organizatorów
  • modlitwa w intencji poległych i zmarłych żołnierzy Batalionu „Parasol” i Kedywu Okręgu Krakowskiego Armii Krajowej
  • złożenie kwiatów pod Pomnikiem Czynu Zbrojnego Żołnierzy Polski Walczącej i tablicą upamiętniającą akcję

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych – 1 Pułk Strzelców Podhalańskich AK przygotowało na stokach wzgórza Dzielec w Słopnicach (pow. limanowski) inscenizację historyczną, która odbędzie się 10 lipca 2022 r. W nocy z 9 na 10 lipca 1944 r. dwa samoloty typu Halifax z brytyjskimi załogami na pokładzie zrzuciły kilkanaście zasobników z amunicją, bronią, granatami i sprzętem saperskim na zrzutowisko Armii Krajowej „Sójka 401” na Dzielcu. Zrzut odebrali żołnierze Obwodu AK Limanowa oraz Oddziału Partyzanckiego „Wilk”. Była to jedyna operacja zrzutowa, jaka doszła do skutku na Dzielcu. Wcześniejsze próby 148. dywizjonu, z którego wywodziły się obie załogi, stacjonującego we włoskim Brindisi, zakończyli się poważnymi stratami.
11.15 – zbiórka na parkingu pod kościołem w Słopnicach Górnych. Wyjście ścieżką edukacyjno-historyczną im. kpt. Juliana Krzewickiego „Filipa” na zrzutowisko „Sójka” na Dzielcu. Otwarcie wystawy IPN „Armia Krajowa. Z miłości do Polski”.
11.45 – przywitanie zaproszonych gości, upamiętnienie poległych lotników alianckich oraz żołnierzy 1 PSP AK, złożenie kwiatów przed obeliskiem
– Przelot samolotów Aeroklubu Podhalańskiego Łososina Dolna
– Prezentacja Grupy Rekonstrukcji Historycznej – Projekt Historyczny Marusia
– „Powroty Cichociemnych” – zrzut desantu skoczków spadochronowych (samolot AN-2 „Wiedeńczyk”)
– Przelot samolotu C-295 M CASA
– Wręczenie podziękowań i certyfikatów
– Słodka niespodzianka dla najmłodszych (zrzut cukierków)
– Prezentacja wyrobów artystycznych o tematyce lotniczej (stoisko artysty malarza Roberta Firszta), gier edukacyjnych (stoisko Oddziału IPN w Krakowie), wyposażenia i uzbrojenia wojsk powietrznodesantowych, lotnictwa wojskowego, żołnierzy Września 1939, historii polskiego lotnictwa (Stowarzyszenie GRH „Południe” Polscy Spadochroniarze Wojskowi, Stowarzyszenia im. 16. Pułku Piechoty, 8. Baza Lotnictwa Transportowego – Balice, Muzeum Lotnictwa Polskiego), stoisko fundacji „Wiedeńczyk” oraz Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Krakowski.
16.30 – podsumowanie, poczęstunek, zakończenie

Zarząd Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” i Wójt Gminy Jarocin serdecznie zapraszają na uroczystość poświęcenia i wmurowania Aktu Erekcyjnego oraz urny z prochami pobranymi z miejsc kaźni na Wołyniu pod budowę pomnika „Rzezi Wołyńskiej” Mistrza Andrzeja Pityńskiego w niedzielę 10 lipca 2022 roku. Godz. 15.00. Miejsce uroczystości znajduje się obok MOP Bukowa II (MOP – Miejsce Obsługi Podróżnych) przy trasie S 19 tzw. Via Carpatia. Przyjeżdżający od strony Lublina mają 2 możliwości: jadąc S 19 wysiąść na MOP Bukowa II i przejść furtką obok budynku z sanitariatami na teren uroczystości, bądź zjechać z tej trasy na Węźle Lasy Janowskie, przejechać przez miejscowość Łążek Ordynacki w kierunku Domostawy. po przejechaniu granicy województwa podkarpackiego na rzece Bukowa skręcić w pierwszą drogę w lewo. Przyjeżdżający od strony Rzeszowa – powinni zjechać z S 19 na Węźle Zdziary i następnie z ronda przed Zdziarami skierować się w kierunku Lublina drogą o nr 878. W miejscowości Domostawa skręcamy w prawo w drogę (za sklepem), przed wiaduktem skręcamy w lewo i jadąc drogą równoległą do S 19 po przejechaniu pod górnym przejściem do zwierząt dojeżdżamy na miejsce lub mijamy Domostawę i skręcamy za ok 1 km w prawo.

Niedziela 10 lipca – Przemyśl
g. 18:30 mszy świętej za dusze pomordowanych Polaków na Wołyniu. Następnie spod kościoła oo. franciszkanów nastąpi tradycyjny przemarsz pod pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej na cmentarzu przy ul. Słowackiego.

Niedziela 10 lipca – Kielce
g. 11.00 – Katedra Biskupia – msza św. za Ofiary Ludobójstwa.
g. 12.00 – Marsz Milczenia spod Katedry pod Krzyż Wołyński na cmentarzu.

Niedziela 10 lipca – Dębno (Zachodniopomorskie)
Godz. 11.00 – Msza św. w parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła
Godz. 12.00 – Wystąpienia okolicznościowe. Modlitwa za ofiary ludobójstwa. Złożenie kwiatów przed Głazem Pamięci Ofiar Ludobójstwa.
Organizator – Stowarzyszenie Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć – Oddział w Dębnie

Niedziela 10 lipca – Guelph (Kanada)

g. 12,00 – msza św. za Ofiary Ludobójstwa w Kościele Sacred Heard w Guelph na rogu Alice St. i Huron St. Organizator: Stowarzyszenie Józefa Piłsudskiego “Orzeł Strzelecki” w Kanadzie i Związek Polaków w Kanadzie Grupa # 11 z Guelph.

Niedziela 10 lipca – Essen (Niemcy)

g. 12.30 w kościele pw. Świętego Clemensa, w Polskiej Misji Katolickiej w Essen Msza Święta w intencji Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich.

Niedziela 10 lipca – Legnica

godz. 13.00 – Kościół św. Jana (franciszkanie konwentualni) – msza św. za Ofiary Ludobójstwa. Przewodniczy i kazanie wygłosi ks. biskup-senior Marian Buczek ze Lwowa. Po mszy św. złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową oraz panel dyskusyjny w klasztorze, sala nr 8 . Uczestnicy ks. bp Marian Buczek ze Lwowa, prof. dr hab. Stanisław Nicieja – Uniwersytet Opolski, prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy – KUL, Czarnowski – pisarz, dr Michał Siekierka – IPN Wrocław.

Zgierskie obchody rocznicy wołyńskiej odbędą się pod tablicą “W hołdzie poległym i pomordowanym” na zgierskim Placu Stu Straconych, w niedzielę 10 lipca o 12:00.
Wcześniej zapraszamy na Mszę świętą do kaplicy pw. św. Piusa V (ul. Łęczycka 67b), która zostanie odprawiona o godzinie 10:00.

O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka

Jan Bodakowski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY