Gryglas: Rosja nigdy nie była stabilnym dostawcą gazu [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zbigniew Gryglas

Zbigniew Gryglas / Fot. YouTube

"Musimy mieć bardzo stabilne źródła energii. I takim jest energetyka jądrowa. Polska planuje zbudowanie od 6 do 9 GW nowych mocy w tradycyjnej energetyce jądrowej" - mówił w Dniu na żywo w MN Zbigniew Gryglas, były wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Zobacz także: Ardanowski: Ukraińskie zboże niszczy polskie rolnictwo. PiS to akceptuje?

Bezpieczeństwo energetyczne Polski

“Rosja nigdy nie była stabilnym dostawcą gazu. Szukamy nowych dostawców w USA i na Dalekim Wschodzie, tam gdzie te źródła dostaw są przewidywalne. Prowadzimy politykę dywersyfikacji dostaw źródeł energii. Widać to na przykładzie gazoportów, za chwilę będziemy mieli też Baltic Pipe. Wierzę, że uda się ten gaz kupić, ta przepustowość zarezerwowana dla Polski w Baltic Pipe będzie sięgała 8 mld metrów sześciennych, więc te 2 mld jesteśmy w stanie dokupić z różnych kierunków, w tak zwanych transakcjach spotowych. Mamy połączenia, czyli interkonektory. Będziemy korzystać z infrastruktury państw ościennych” – mówił Gryglas.

Bezpieczeństwo kosztuje

“Bezpieczeństwo kosztuje i każdy musi mieć tę świadomość. Bezpieczeństwo energetyczne jest składnikiem bezpieczeństwa państwa w ogóle, więc żeby zadbać o to bezpieczeństwo Rzeczpospolitej musimy ponieść pewne ciężary i o tym społeczeństwo musi wiedzieć a politycy o tym otwarcie mówić” – podkreślał były wiceminister.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY