PILNE! Inflacja pobiła 25-letni rekord. GUS podał nowe dane. Polacy wytrzymają?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Inflacja

Inflacja / Fot. Pixhere

GUS podaje, że w tzw. szybkim wyliczeniu, inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc. To najwyższy poziom od marca 1997 r. Analitycy oczekiwali dokładnie takiego odczytu. Wskazują, że inflacja bazowa zaczęła spowalniać, a to na tę część przyjęło się, że oddziałuje polityka pieniężna. Razem ze spadkiem PMI w przemyśle może to oznaczać wyhamowanie podwyżek stóp.
  • Inflacja w czerwcu wzrosła o 15,6 proc. rok do roku – podał w GUS. Jest to rekord od marca 1997 r.
  • Najszybciej drożały w ciągu roku ceny paliw samochodowych (o 46,7 proc. rdr) i nośników energii, czyli prądu i gazu (o 35,3 proc. rdr.).
  • Z tych krajów Europy, które opublikowały już swoje dane, Polska ma na razie najwyższy wskaźnik inflacji.
  • Czytaj także: Prof. Krysiak: Inflacja wzrasta proporcjonalnie w krajach UE [NASZ WYWIAD]

Inflacja w czerwcu wzrosła o 15,6 proc. rok do roku – podał w piątek GUS w swoich tzw. szybkich wyliczeniach, które jednak zwykle niewiele się różnią od wyliczeń ostatecznych. W poprzednim miesiącu było 13,9 proc. wzrostu rdr, więc to znaczące przyśpieszenie. A do tego jest to rekord od marca 1997 r.

Najszybciej drożały w ciągu roku ceny paliw samochodowych (o 46,7 proc. rdr) i nośników energii, czyli prądu i gazu (o 35,3 proc. rdr.). Ceny żywności szły w górę wolniej od ogólnego wskaźnika inflacji, bo o 14,1 proc. rdr.

Licząc miesiąc do miesiąca, uśredniony wzrost cen wyniósł 1,5 proc. W maju ceny rosły o 1,7 proc. mdm, w kwietniu o 2 proc., a w marcu o 3,3 proc. W skali miesięcznej to najniższy wzrost od lutego.

W skali miesiąca najbardziej podrożały paliwa (o 9,4 proc. mdm). Ceny nośników energii są wyższe o 3 proc. w porównaniu z majem, a żywność o 0,7 proc.

Inflacja jedna z najwyższych w Europie

Z tych krajów Europy, które opublikowały już swoje dane, Polska ma na razie najwyższy wskaźnik inflacji. Ale to powinno się zmienić, jak tylko wyliczenia zrobią Turcja i kraje bałtyckie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Polska inflacja jest nie tylko jedną z najwyższych w Europie, ale też i na świecie. Wyższe wskaźniki za czerwiec podawały dotąd tylko: Zimbabwe (192 proc. rdr), Sri-Lanka (54,6 proc. rdr) i Iran (52,5 proc. rdr). W Europie najwyższy wskaźnik po Polsce opublikowała dotąd Słowenia (10,43 proc. rdr).

buissnesinsider

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY