- Inflacja w czerwcu wzrosła o 15,6 proc. rok do roku – podał w GUS. Jest to rekord od marca 1997 r.
- Najszybciej drożały w ciągu roku ceny paliw samochodowych (o 46,7 proc. rdr) i nośników energii, czyli prądu i gazu (o 35,3 proc. rdr.).
- Z tych krajów Europy, które opublikowały już swoje dane, Polska ma na razie najwyższy wskaźnik inflacji.
- Czytaj także: Prof. Krysiak: Inflacja wzrasta proporcjonalnie w krajach UE [NASZ WYWIAD]
Inflacja w czerwcu wzrosła o 15,6 proc. rok do roku – podał w piątek GUS w swoich tzw. szybkich wyliczeniach, które jednak zwykle niewiele się różnią od wyliczeń ostatecznych. W poprzednim miesiącu było 13,9 proc. wzrostu rdr, więc to znaczące przyśpieszenie. A do tego jest to rekord od marca 1997 r.
Najszybciej drożały w ciągu roku ceny paliw samochodowych (o 46,7 proc. rdr) i nośników energii, czyli prądu i gazu (o 35,3 proc. rdr.). Ceny żywności szły w górę wolniej od ogólnego wskaźnika inflacji, bo o 14,1 proc. rdr.
Licząc miesiąc do miesiąca, uśredniony wzrost cen wyniósł 1,5 proc. W maju ceny rosły o 1,7 proc. mdm, w kwietniu o 2 proc., a w marcu o 3,3 proc. W skali miesięcznej to najniższy wzrost od lutego.
W skali miesiąca najbardziej podrożały paliwa (o 9,4 proc. mdm). Ceny nośników energii są wyższe o 3 proc. w porównaniu z majem, a żywność o 0,7 proc.
Inflacja jedna z najwyższych w Europie
Z tych krajów Europy, które opublikowały już swoje dane, Polska ma na razie najwyższy wskaźnik inflacji. Ale to powinno się zmienić, jak tylko wyliczenia zrobią Turcja i kraje bałtyckie.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Polska inflacja jest nie tylko jedną z najwyższych w Europie, ale też i na świecie. Wyższe wskaźniki za czerwiec podawały dotąd tylko: Zimbabwe (192 proc. rdr), Sri-Lanka (54,6 proc. rdr) i Iran (52,5 proc. rdr). W Europie najwyższy wskaźnik po Polsce opublikowała dotąd Słowenia (10,43 proc. rdr).
buissnesinsider