Dr Mech: Przyszłość uzależniona od rynku energetycznego [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dr Cezary Mech

Dr Cezary Mech. / Fot. Nadesłane.

"Niewątpliwie, świadczenia socjalne pobierane przez uchodźców z Ukrainy przyczyniły się do inflacji w Polsce" - mówił w Dniu na żywo w MN dr Cezary Mech, ekonomista i doradca prezesa NBP, były wiceminister finansów.

Zobacz także: Dr Mech: Polska powinna być zainteresowana wsparciem pokojowych wysiłków Papieża Franciszka [NASZ WYWIAD]

Inflacja w Polsce

“Inflacja jest efektem braku równowagi między popytem a podaży. Na to, na co ma wpływ polityka pieniężna i narzędzia, które wykorzystują banki centralne to kwestie dotyczące popytu, który jest wieloczłonowy – związany z tym, ile środków posiadają i ile mogą pożyczyć pieniędzy ludzie. Te środki, które obywatele posiadają, wzrosły w okresie pandemii. One się nagromadziły. Wraz ze wzrostami kosztów, państwo starało się niwelować negatywne skutki inflacji. Polityka banku może oddziaływać na te środki, które są pożyczane. Elementem inflacyjnym i manewrów z ograniczeniem wzrostu cen są procesy recesyjne” – mówił dr Mech.

Pomoc uchodźcom i wojna a inflacja

“W Polsce mamy do czynienia z szokiem, związanym z wojną na Ukrainie i naszą bardzo dużą i znaczącą pomocą uchodźcom. Przyjęliśmy milionowe rzesze, nadaliśmy wiele różnych praw, co przejawia się zwiększonym popytem. Efekt wojny na Ukrainie odbija się bardzo silnie u nas. Inflacja na świecie ma bardzo szokowy charakter. To związane jest ze wzrostem surowców energetycznych. Ten wzrost to 444% w ciągu 23 miesięcy, a z drugiej strony powodowało to w swojej konsekwencji wzrost cen żywności o 84%.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY