Polska ważnym elementem w nowej rakiecie ESA. W Szczecinie trwa budowa statku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Polska buduje statek dla europejskiej rakiety

Statek do transportu rakiety Ariane 6 / Fot. Twitter

W Szczecinie powstaje kadłub statku, który przetransportuje elementy rakiety Ariane 6 z Europy do kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej – informuje internetowe wydanie dziennika Głos Szczeciński. Statek o nazwie "Canopee" będzie miał 121 metrów długości i 23 metry szerokości. Na szczecińskim Skolwinie buduje go prywatna firma z Polic – spółka Partner Stocznia.
  • W szczecińskiej stoczni powstaje specjalny statek do przewożenia rakiety Ariane 6 powstającej na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej.
  • Statek o nazwie “Canopee” będzie napędzany silnikiem dieslowym, a także posiadać będzie rezerwowe żagle.
  • Zamierzeniem pomysłodawców było stworzenie takiego projektu, który generowałby jak najmniejszą liczbę spalin.
  • Zobacz także: Susza w Polsce. Gminy wprowadzają zakazy i apelują o oszczędność wody

Jak podaje Głos Szczeciński w miejscowej stoczni powstaje statek, który będzie odpowiedzialny za transportowanie nowoczesnej rakiety Ariane 6 należącej do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Statek będzie mógł rozwijać prędkość nawet do 16,5 węzłów, czyli około 30 km/h. Zostanie on wyposażony w pomocniczy napęd żaglowy, który ma wspomagać tradycyjny silnik spalinowy.

Powołując się portal Geek Week, dziennik wyjaśnia, że uzupełnieniem dieslowskiego silnika “Canopee”, napędzanego przez skroplony gaz ziemny, będą cztery rozkładane żagle, o wysokości 30 metrów i powierzchni 1 452 metrów kwadratowych.

Zakłada się, że ekologiczne napędy statku pozwolą na redukcję zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery aż o 35 procent w porównaniu do statków, które aktualnie są wykorzystywane do transportu elementów rakiet

– podaje portal Geek Week.

Następca wysłużonej Ariane 5

Rakieta Ariane 6, którą ma w swoim pierwszym rejsie przewieźć statek, ma ponad 60 metrów wysokości. Na samym starcie nowa rakieta europejska będzie ważyła około 900 ton. Powstający w Szczecinie kadłub statku nie pozostawia już wątpliwości, jakie będzie przeznaczenie maszyny. Zamieszczono na nim wyraźny napis nawiązujący do Ariane 6.

Rakieta w niedalekiej przyszłości zastąpi wysłużoną Ariane 5. Dziewiczy lot zaplanowano na koniec 2022 r. W ubiegłym roku ESA chwaliła się postępami na przygotowywanym specjalnie dla Ariane 6 kosmodromie Kourou w Gujanie Francuskiej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY