- W szczecińskiej stoczni powstaje specjalny statek do przewożenia rakiety Ariane 6 powstającej na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej.
- Statek o nazwie “Canopee” będzie napędzany silnikiem dieslowym, a także posiadać będzie rezerwowe żagle.
- Zamierzeniem pomysłodawców było stworzenie takiego projektu, który generowałby jak najmniejszą liczbę spalin.
- Zobacz także: Susza w Polsce. Gminy wprowadzają zakazy i apelują o oszczędność wody
Jak podaje Głos Szczeciński w miejscowej stoczni powstaje statek, który będzie odpowiedzialny za transportowanie nowoczesnej rakiety Ariane 6 należącej do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Statek będzie mógł rozwijać prędkość nawet do 16,5 węzłów, czyli około 30 km/h. Zostanie on wyposażony w pomocniczy napęd żaglowy, który ma wspomagać tradycyjny silnik spalinowy.
Powołując się portal Geek Week, dziennik wyjaśnia, że uzupełnieniem dieslowskiego silnika “Canopee”, napędzanego przez skroplony gaz ziemny, będą cztery rozkładane żagle, o wysokości 30 metrów i powierzchni 1 452 metrów kwadratowych.
Zakłada się, że ekologiczne napędy statku pozwolą na redukcję zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery aż o 35 procent w porównaniu do statków, które aktualnie są wykorzystywane do transportu elementów rakiet
– podaje portal Geek Week.
Następca wysłużonej Ariane 5
Rakieta Ariane 6, którą ma w swoim pierwszym rejsie przewieźć statek, ma ponad 60 metrów wysokości. Na samym starcie nowa rakieta europejska będzie ważyła około 900 ton. Powstający w Szczecinie kadłub statku nie pozostawia już wątpliwości, jakie będzie przeznaczenie maszyny. Zamieszczono na nim wyraźny napis nawiązujący do Ariane 6.
Tymczasem na północy Szczecina (Skolwin) powstaje statek "Canopée", który ma przetransportować rakietę Ariane 6.
— Damian Orlik (@OrlikDamian) June 27, 2022
Nowa europejska rakieta nośna budowana przez Europejską Agencję Kosmiczną @esa – European Space Agency i Ariane Group.#ariane6 #kosmos #rakieta #space #szczecin pic.twitter.com/Ha737a14Ak
Rakieta w niedalekiej przyszłości zastąpi wysłużoną Ariane 5. Dziewiczy lot zaplanowano na koniec 2022 r. W ubiegłym roku ESA chwaliła się postępami na przygotowywanym specjalnie dla Ariane 6 kosmodromie Kourou w Gujanie Francuskiej.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
tvp.info, twitter.com