Nadchodzi Akademia Kopernikańska. Czarnek: „Program dźwignięcia polskiej nauki” [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Minister edukacji i nauki, dr hab. Przemysław Czarnek. / Fot. Arch. Piotr Motyka.

O współpracy akademickiej państw Trójmorza, Akademii Kopernikańskiej oraz Kongresie 590, w rozmowie z Piotrem Motyką, specjalnie dla Mediów Narodowych, mówi dr hab. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Zobacz także: Historia młodej Polki ze Lwowa. „Wreszcie jestem w domu” [NASZ WYWIAD]

Piotr Motyka: Jak Pan postrzega kooperację uniwersytetów w ramach Inicjatywy Trójmorza w odniesieniu do integracji młodzieży z tych terenów?

Dr hab. Przemysław Czarnek: Jeśli ma ta współpraca mieć miejsce to w obszarze humanistycznym, filozoficznym ma być skoncentrowana na obronie wartości chrześcijańskich. W wielu miejscach, Europa odchodzi od Chrześcijaństwa, a nawet zwalcza go, natomiast Trójmorze to jest to miejsce w Europie, które pod względem wierności wartościom chrześcijańskim, jakoś się trzyma. To trzeba wykorzystać, żeby ratować naszą cywilizację.

Piotr Motyka: Jaka ma być rola Akademii Kopernikańskiej, która wkrótce ma zostać utworzona?

Dr hab. Przemysław Czarnek: Akademia Kopernikańska to, obliczony na 20 lat, program dźwignięcia polskiej nauki przy pomocy polskich, ale też zagranicznych, naukowców. Mamy mnóstwo specjalistów z rozmaitych dziedzin, Polaków, którzy na co dzień żyją w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, czy innych krajach, którzy chcieliby swój potencjał wykorzystywać również tutaj, w Polsce. Izby, które są tworzone, będą się składać z profesorów z Polski i zza granicy. Jeżeli idea Trójmorza ma się rozwijać, będziemy zapraszać do tych izb również profesorów z obszaru Trójmorza.

Akademia będzie organizatorem Światowych Kongresów Kopernikańskich, będzie też podmiotem przekazującym granty dla wybitnych, młodych, polskich talentów, będzie nagradzać najlepsze osiągnięcia polskich naukowców. Będzie to również elitarna szkoła kształcąca młodzież na przyszłych liderów, również politycznych czy biznesowych, w Polsce. Częścią Akademii Kopernikańskiej będzie stały uniwersytet elitarny.

Piotr Motyka: Czy uważa Pan, że takie inicjatywy jak Kongres 590 są potrzebne?

Dr hab. Przemysław Czarnek: Kongres 590 od 7 lat jest ważną płaszczyzną wymiany poglądów i doświadczeń, które powodują, że możemy iść do przodu z rozwojem naszego kraju. Wydaje się, że jest absolutnie nie do zastąpienia.  

Piotr Motyka: Serdecznie dziękuję za ciekawy wywiad i życzę powodzenia, szczęść Boże!

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY