- Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak podczas środowej dyskusji w Sejmie złożył wniosek o przeprowadzenie debaty publicznej.
- Jego zdaniem rząd od 2020 r. prowadzi kampanię zmierzającą do likwidacji polskich kopalń w przeciągu kilku lat.
- Wiceprezes Ruchu Narodowego podkreślił, że rząd chce w 2031 r. przeznaczać 29 mld zł na to, aby w naszym kraju nie wydobywano węgla.
- Zobacz także: Obajtek zapowiada obniżkę cen paliwa. “Będzie niewielka wakacyjna promocja”
Podczas 57 posiedzenia Sejmu posłowie nie tylko usłyszeli rotę zaprzysiężenia na nową kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak zwrócił się z wnioskiem o zwołanie debaty w trybie pilnym na temat rynku węgla i skali wydobycia w Polsce.
1 czerwca minister górnictwa Kolumbii wyraził radość z doskonałej koniunktury na rynku węgla. Tymczasem w czerwcu 2020 roku ten rząd zamknął kopanie rzekomo na trzy tygodnie pod pretekstem pandemii, tylko po to, żeby już we wrześniu 2020 roku podpisać plan całkowitej likwidacji wydobycia w Polsce. Żeby we wrześniu 2021 roku negocjować z Brukselą, jak ten plan wprowadzać w Polsce. I żeby w styczniu tego roku wydać rozporządzenia przez ministra Sasina o przeznaczeniu 6 miliardów zł. tylko w tym roku na zmniejszanie wydobycia w Polsce, a do 2031 roku rząd chce wydać 29 miliardów na to, żeby w Polsce w ogóle nie wydobywać węgla
– powiedział poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.
W imieniu koła zażądał od rządu Mateusza Morawieckiego podjęcia dyskusji na temat wydobycia węgla w Polsce oraz oczekuje wyjaśnień ws. likwidacji kopalni.
Czytaj więcej: PiS segreguje samorządy? Narodowcy reagują
Projekt Konfederacji czeka na poparcie
Przypomnijmy, że w maju Konfederacja przygotowała projekt ustawy “Tani węgiel”. Istotą propozycji jest obniżka opodatkowania tego surowca.
Trzy kluczowe elementy projektu to zniesienie opodatkowania węgla VAT-em, CIT-em i akcyzą. Autorem propozycji jest mec. Jakub Kalus z biura prawnego Konfederacji.
Nasza ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Polaków, likwiduje trzy z trzydziestu podatków, którymi obciążone jest polskie górnictwo, a więc VAT, CIT dla kopalń oraz podatek akcyzowy
– wyjaśnił Jakub Kalus.
Robert Winnicki, który wielokrotnie apelował, by nie likwidować polskich kopalń, podkreślił, że wielu Polaków z przerażeniem obserwuje to, co dzieje się z cenami węgla. Przypomniał, że ceny surowców: paliw, energii czy właśnie węgla, stanowią jeden z zasadniczych nośników inflacji.
Konfederacja nie mówi, jak drukować pieniądze, które powodują inflację. Konfederacja mówi o tym, jak pozostawić więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków. I o tym jest ta ustawa
– powiedział prezes Ruchu Narodowego.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
dorzeczy.pl