Awantura o pomnik Lecha Kaczyńskiego. Prokuratura zbada sprawę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Tarnowie

Pomnik ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tarnowie / Fot. Twitter

W Tarnowie stanął pomnik Lecha Kaczyńskiego. Władze miasta na czele z prezydentem Romanem Ciepielą i część jego mieszkańców jest temu przeciwna. Sprawą zajmuje się lokalna prokuratura.
  • W minioną sobotę w Tarnowie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odsłonił pomnik byłego prezydenta Polski.
  • Podczas uroczystego odsłonięcia monumentu ku czci zmarłego tragicznie Lecha Kaczyńskiego doszło do awantury.
  • Grupa przeciwników partii rządzącej wykrzykiwała hasła przeciwko prezesowi PiS.
  • Swoje niezadowolenie z faktu postawienia pomnika wyraził prezydent miasta Roman Ciepiela.
  • Zawiadomił on prokuraturę, że podczas odsłonięcia monumentu mogło dojść do naruszenia prawa, a sam pomnik miał zostać postawiony nielegalnie.
  • Zobacz także: Zełeński: “Odbyłem owocną rozmowę z premierem Węgier”

W sobotę odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego w Tarnowie dokonał prezes Prawa i Sprawiedliwości i brat zmarłego prezydenta Jarosław Kaczyński, wraz z przedstawicielami komitetu społecznego budowy monumentu. Pomnik stanął na placu Dworcowym, tuż przed dworcem Polskich Kolei Państwowych w Tarnowie.

Wydarzenie zgromadziło setki tarnowian. Cześć z nich głośno zamanifestowała swoje niezadowolenie, gromadząc się wokół placu. Pod adresem prezesa PiS wznoszone były wulgarne okrzyki; podczas jego przemówienia tłum gwizdał i krzyczał m.in. “będziesz siedział” i “przestań kłamać”. Protestującym odpowiadali popierający inicjatywę, klaszcząc i wykrzykując jego imię.

Pomnik im. Kaczyńskiego nielegalny?

Prezydent miasta Roman Ciepiela zawiadomił prokuraturę, że podczas odsłonięcia pomnika mogło dojść do naruszenia prawa. Prokuratura zbada, czy pomnik został postawiony legalnie. Prokurator Mieczysław Sienicki z prokuratury okręgowej w Tarnowie przekazał, że trwa analiza tych zarzutów i po tym zostanie podjęta decyzja, co do dalszego toku postępowania.

Ciepiela przekonuje, że pomnik został postawiony zbyt blisko drogi gminnej – wykonawcy nie zachowali odległości od ulicy, która jest uregulowana prawnie. Zdaniem władz miasta gmina powinna uczestniczyć w postępowaniach administracyjnych dotyczących budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego.

Pomysł postawienia monumentu już dawno podzielił mieszkańców Tarnowa. We wcześniejszej rozmowie z Radiem Kraków prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zadeklarował, że nie będzie uczestniczył w uroczystości jego odsłonięcia.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

salon24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY