Doradca prezydenta szokuje! Chodzi o unię polsko-ukraińską. “Mogłaby być wspaniałą przygodą”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Andrzej Zybertowicz

Andrzej Zybertowicz / fot. Marta Muszel

Jeśli Niemcy jako państwo będą chcieli uczciwie programować nową politykę, pojawi się nadzieja dla świata - oznajmił Zybertowicz.

Zobacz też: Niemcy wracają do węgla. “Sytuacja jest poważna”

Doradca prezydenta Andrzeja Dudy Andrzej Zybertowicz podzielił się swoimi przemyśleniami na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej z Gazetą Pomorską. Zapytany o to, jakie skojarzenia z wojną na Ukrainie będą miały za dwadzieścia lat polskie dzieci, stwierdził:

Zastanawiam się, czy koncepcja jakiejś unii polsko-ukraińskiej albo Rzeczypospolitej wielu narodów nie mogłaby być wspaniałą przygodą dla pokolenia młodych ludzi. To jest wyzwanie o wiele ambitniejsze niż włączenie się Polski do przecież już gotowych organizmów, jakim jest NATO i Unia.

Zdaniem Zybertowicza „nie można wykluczyć palestynizacji wojny na Ukrainie, sytuacji w której wojna latami będzie przygasać i rozpalać się na nowo w którymś z regionów naszego sąsiada”. Dodał:

Znam Niemców, którzy szczerze uwierzyli, że można na zasadach demokratycznych zbudować ład ponadnarodowy. Są oni jednak zdolni do uczciwej refleksji, do wyciągnięcia odważnych wniosków z tej wojny. Jeśli Niemcy jako państwo będą chcieli uczciwie – w prawdziwej dyskusji z mniejszymi krajami UE – programować nową politykę, pojawi się nadzieja dla naszych dzieci, dla Europy, a nawet dla świata.

W wywiadzie zaznaczono, że rozmówca „przedstawił swoje opinie jako analityk i socjolog”. Czyżby zasugerowano rozdwojenie jaźni?

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY