Rząd tworzy centralny rejestr emerytalnych oszczędności. Nic się nie ukryje

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pxhere

Już wkrótce za pomocą serwisu obywatel.gov.pl dostępny będzie centralny rejestr wszystkich produktów emerytalnych, zarówno tych publicznych (ZUS, KRUS), z firmą (PPE, PPK) oraz indywidualnych (IKE, IKZE, OFE). Państwo zapewnia, że chodzi o ułatwienia dla obywateli. Pojawiają się obawy, że chodzi o wgląd przez rząd do kolejnych informacji o obywatelach.

Zobacz także: Parlament Europejski chce zakazać sprzedaży aut spalinowych. No chyba, że stać cię na Ferrari

Nowym rejestrem ma zarządzać Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

Aby ludzie w jednym miejscu mieli informacje o wszystkich swoich produktach emerytalnych – w systemie publicznym (ZUS, KRUS), z firmą (PPE, PPK) oraz indywidualnym (IKE, IKZE, OFE). Będzie to dostępne na stronie obywatel.gov.pl (po zalogowaniu przez profil zaufany, np. dostarczony przez bank) lub w aplikacji mObywatel – tłumaczy Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Marczuk odpiera też zarzuty, że uzyskanie przez państwo dodatkowych danych wiązałoby się z utratą przez część osób szans na emeryturę minimalną.

Dementuję wszystkie zarzuty, że po stworzeniu CIE państwo nie będzie dopłacać do emerytury minimalnej tym, którzy mają dużo prywatnych oszczędności w IKE czy IKZE – powiedział.

Jak podkreślił Marczuk, państwo zachęca obywateli, aby sami oszczędzali na swoje emerytury. Jak wskazał, stopa zastąpienia w systemie publicznym ZUS będzie coraz niższa. Stwierdził również, że nie można ludzi karać za to, że oszczędzają.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY