Paweł Jabłoński nie zostawił suchej nitki na Izraelu. “Młodzież izraelska wraca z tych wyjazdów z negatywnymi odczuciami wobec Polaków”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ

Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ / Fot. PAP/Piotr Nowak Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Paweł Jabłoński zabrał głos na temat sporu między Polską, a Izraelem. Jerozolima wznowiła antypolską kampanię po tym jak rząd w Warszawie zabronił izraelskim służbom nosić broni na wycieczkach szkolnych.
  • Paweł Jabłoński zabrał głos na temat konfliktu polsko-izraelskiego
  • Izraelski rząd odwołuje cały program wyjazdów szkolnych do Polski w ramach nauki o historii Holokaustu
  • Te odbywały się od lat i poświęcone były historii Holokaustu
  • Rodzice izraelskich uczniów otrzymali zawiadomienia od Ministerstwa Edukacji o odwołaniu wszystkich tegorocznych wycieczek
  • Władze mają problem, gdyż rodzice powinni otrzymać zwrot poniesionych z góry kosztów
  • Izrael podjął decyzję z powodu sporu z Warszawą o towarzyszących wycieczkom oficerów Szin Bet
  • Ci od lat wnosili broń na teren lotnisk, dworców, obozów koncentracyjnych i obiektów muzealnych
  • W tym roku rząd w Warszawie postanowił, że odpowiednik polskiego ABW nie będzie mógł być uzbrojony podczas pobytu w Polsce
  • Paweł Jabłoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, wskazuje w mediach społecznościowych na brak dobrej woli ze strony izraelskiej
  • Polityk obozu rządzącego zamieścił na Twitterze serię wpisów poświęconych działaniom polskich władz
  • Zobacz także: Izraelski rząd odwołuje wycieczki uczniów do Polski. Powodem jest… broń służb specjalnych

Paweł Jabłoński wyjaśnia kwestię nowego sporu z Izraelem

W grudniu 2021 r. przekazaliśmy stronie izraelskiej, że wznowienie wyjazdów zorganizowanych grup młodzieży do Polski (zawieszonych od 2020 r. z powodu obostrzeń pandemicznych) wymaga zmiany ich formuły – i że proponujemy przystąpić do negocjacji nowej umowy w tej sprawie.

– rozpoczął swój wywód wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Wobec braku reakcji strony izraelskiej, deklaracja ta została ponowiona na początku marca, po przyjeździe do Warszawy nowego ambasadora Izraela. Na początku kwietnia Polska przedłożyła projekt umowy, wyrażając gotowość do niezwłocznego przystąpienia do negocjacji.

– przypomina w drugim wpisie na Twitterze.

Strona izraelska odpowiedziała w drugiej połowie maja, przekazując swoje uwagi. Obecnie są one konsultowane z zainteresowanymi resortami. Wolą strony polskiej jest jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji i zawarcie umowy satysfakcjonującej obie strony.

– wskazuje podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Dotychczasowa formuła wyjazdów wymaga zmian z uwagi na systematycznie generowane problemy, prowadzące do umacniania fałszywych stereotypów, co negatywnie wpływa na stosunki między naszymi krajami i narodami.

– alarmuje Jabłoński.

“Młodzież izraelska źle postrzega nasz kraj”

Na bazie dotychczasowych doświadczeń oceniamy, że młodzież izraelska często wraca z tych wyjazdów z negatywnymi odczuciami wobec dzisiejszej Polski i Polaków. Postrzega nasz kraj wyłącznie przez pryzmat niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych; nie zapoznaje się z całokształtem ponadtysiącletnich stosunków polsko-żydowskich; w zauważalnym stopniu izolowana jest od kontaktów z polskimi rówieśnikami. Problemem są aroganckie zachowania uzbrojonej ochrony wobec innych odwiedzających miejsca pamięci, a także przypadkowych przechodniów.

– zauważa polityk obozu rządzącego.

Sam fakt, że wycieczkom co do zasady towarzyszy uzbrojona w broń palną z ostrą amunicją wzbudza u ich uczestników fałszywe przekonanie, że Polska jest niebezpiecznym miejscem. Przekonanie to nie jest uzasadnione jakimkolwiek rzeczywistym zagrożeniem.

– stwierdza Paweł Jabłoński.

Intencją Polski nie jest blokowanie możliwości przyjazdów młodzieży izraelskiej (ani jakiejkolwiek innej) do naszego kraju – ale nadanie tym wizytom innej formuły, która będzie przyczyniać się do poprawy stosunków polsko-izraelskich, a nie ich długofalowego pogarszania.

– oświadcza wiceszef resortu spraw zagranicznych.

Młodzież z Polski i Izraela powinna się integrować

Zależy nam na pogłębianiu wiedzy uczestników wyjazdów o Holokauscie i innych zbrodniach II Wojny Śwaitowej, a także o bogatej historii relacji polsko-żydowskich. Istotne jest także zagwarantowanie spotkań i integracji młodych ludzi z Polski i Izraela.

– mówi Jabłoński.

Zależy nam także na zwiększeniu udziału polskich podmiotów, w tym przewodników oraz instytucji zajmujących się opieką nad elementami żydowskiego dziedzictwa w Polsce – zarówno w procesie przygotowania grup do wyjazdów, jak i podczas zwiedzania miejsc pamięci.

– dodaje polityk.

Liczymy, że możliwe będzie sprawne wypracowanie umowy akceptowalnej dla obu stron, która pozwoli na kontynuację wyjazdów w formule pogłębiającej wiedzę ich uczestników o historii i teraźniejszości, niwelującej negatywne stereotypy – zarówno antypolskie, jak i antysemickie.

– podsumowuje przedstawiciel resortu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY