Jakie modele rodziny promują polskie tv? KRRiT chce to zbadać

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Spacerująca rodzina

Rodzina / Fot. Unsplash

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozważa zbadanie, jakie modele rodziny są promowane w produkcjach emitowanych przez głównych polskich nadawców: TVP, TVN i Polsat. W tym celu wystosowała zapytanie o szacunkową wartość tego monitoringu. Po zorientowaniu się o kosztach takiego badania, KRRiT podejmie ostateczną decyzję co do jego przeprowadzenia.

Zobacz także: Komisja Europejska wydała pozytywną opinię ws. przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej

Jak podają media branżowe, takie jak press.pl i wirtualnemedia.pl, KRRiT przedstawiła przykładowe kryteria, jakie miałyby być badane. Rada zaznacza, że mogą one ulec zmianie.

W raporcie miałyby się znaleźć takie informacje, jak częstotliwość występowania wątków tematycznych w podziale na: pracę zawodową, wypoczynek i aktywność sportową, kultywowanie tradycji rodzinnych (np. urodziny, święta), uczestnictwo w kulturze, uczestnictwo w życiu religijnym, zajmowanie się dziećmi i domem, czas spędzony w kontakcie z technologią (telefonem lub komputerem), konflikty, działalność społeczna i zakupy.

KRRiT chciałaby również zapytać o nałogi w filmowych i serialowych rodzinach, sytuacje trudne (wypadek, choroba, rozwód) i uczucia.

Sceny bezpośrednio dotyczące kultywowania relacji uczuciowych, np. sceny zbliżeń intymnych, przytulania się, całowania, rozmów na tematy intymne – wylicza KRRiT w swoim zapytaniu.

Rada chciałaby także zorientować się co do częstotliwości występowania postaci męskich, kobiecych i dziecięcych. Chce też sprawdzić jakie są rodzaje prezentowanych rodzin w poszczególnych produkcjach (pełne, niepełne, patchworkowe, bezdzietne, wielodzietne, jedno czy wielopokoleniowe). KRRiT interesuje się czy role poszczególnych płci i dzieci są pokazywane w sposób stereotypowy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wirtualnemedia.pl, press.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY