Franciszek podjął decyzję. Nie będzie przewodniczył liturgii Bożego Ciała

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
papież Franciszek

papież Franciszek / PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek nie będzie przewodniczył mszy i procesji w święto Bożego Ciała, ogłosił w poniedziałek Watykan. Decyzja została podjęta z powodu ograniczeń nałożonych na papieża przez gonalgię, czyli ból kolan oraz szczególne potrzeby liturgiczne celebracji.
  • Papież Franciszek podjął decyzję, aby w tym roku nie przewodzić w mszy świętej z okazji Bożego Ciała.
  • Biuro prasowe Watykanu zaznaczyło, że za decyzją szła troska o dobro godnej celebracji liturgicznej.
  • Od kilku tygodni Franciszek na polecenie lekarzy porusza się za pomocą wózka inwalidzkiego.
  • Cierpi on bowiem na gonalogię, powodujące ciężkie bóle w kolanach co utrudnia normalne funkcjonowanie.
  • Ojciec Święty ze względu na problemy zdrowotne postanowił również zawiesić swoje podróże zagraniczne.
  • Zobacz także: Problemy zdrowotne papieża. Franciszek nie przyjedzie na Ukrainę

Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało 13 czerwca, że papież Franciszek podjął decyzję o braku przewodniczenia podczas mszy Bożego Ciała. Od kilku tygodni Ojciec Święty porusza się na wózku inwalidzkim z powodu gonalogii, czyli bólu kolan. Watykan podkreślił, że za decyzją papieża szła również troska o szczególną potrzebę celebracji liturgicznej tak istotnego święta.​​

Watykan ogłosił również, że ​​kardynał Mauro Gambetti, archiprezbiter bazyliki św. Piotra, odprawi w bazylice w czwartek Mszę Bożego Ciała. Mszy będzie towarzyszyć procesja i błogosławieństwo.

Ogłoszenie nadeszło dzień po tym, jak 85-letni papież przeprosił za odłożenie zaplanowanej podróży do Afryki w lipcu z powodu problemu z kolanem. W ostatnią niedzielę przemawiając po modlitwie Anioł Pański, obiecał przełożyć wizytę w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym w najszybszym możliwym terminie. Papież nadal planuje odwiedzić Kanadę w dniach 24-29 lipca.

85-letni papież cierpi na zapalenie więzadła w kolanie, które ogranicza jego zdolność chodzenia. Od miesiąca jeździ na wózku inwalidzkim podczas wystąpień publicznych.

W latach 2013-2017 papież Franciszek postępował zgodnie ze zwyczajem ustanowionym przez papieża Jana Pawła II, by obchodzić uroczystość Bożego Ciała odprawiając Mszę św. w Archibazylice św. Jana na Lateranie, a następnie prowadząc procesję eucharystyczną do bazyliki Matki Bożej Większej.

W 2018 r. celebrował uroczystość w Ostii, dzielnicy Rzymu, a w następnym roku przewodniczył Mszy Bożego Ciała i procesji w rzymskiej dzielnicy Casal Bertone.

W 2020 i 2021 r. uświetnił uroczystość Mszą św. w Bazylice św. Piotra, ale bez procesji z powodu pandemii koronawirusa.

Boże Ciało, którego początki sięgają XIII wieku, tradycyjnie przypada w czwartek po Niedzieli Trójcy Świętej, ale w wielu częściach katolickiego świata jest przenoszone na niedzielę.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

catholicnewsagency.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY