- Turcja w 2020 roku odkryła złoża gazu szacowane na 320 mld m3 na polu Sakarya, w zachodniej części Morza Czarnego
- Bogaty w surowiec sektor położony jest około 100 mil morskich na północ od tureckiego wybrzeża
- W 2021 Turkom znowu dopisało szczęście: Odkryli nowe złoża gazu ziemnego pod dnem morza na północ od prowincji Zonguldak
- Szacuje się, że ma ono 135 miliardów metrów sześciennych surowca
- Erdoğan podkreślił, że tym samym tureckie rezerwy gazu ziemnego liczą obecnie już 540 mld m3
- W ocenie ekspertów, odkryte złoża stanowią raczej skromny udział w porównaniu z zasobami światowymi
- Niemniej jednak, złoża przy intensywnej eksploatacji wystarczą Turcji do co najmniej 2030 roku
- Zobacz także: Henryk Kowalczyk ostrzega: Drugie półrocze może być jeszcze trudniejsze niż obecne
Turcja zaczyna wznosić gazociąg
W pierwszym kwartale 2023 roku do naszego krajowego systemu przesyłowego trafi 10 mln metrów sześciennych gazu. Mamy nadzieję, że złoże gazowe Sakarya osiągnie szczyt wydobycia w 2026 roku.
– powiedział prezydent Erdoğan.
Pierwszy odcinek rurociągu został ułożony z portu Filyos, około 400 kilometrów na wschód od Stambułu na wybrzeżu Morza Czarnego.
Tureckie władze chcą, aby gaz ze złóż Sakarya zaczął być pompowany do głównej tureckiej sieci gazociągowej w 2023 roku. Eksperci szacują, że roczna przepustowość wyniesie 5-10 miliardów metrów sześciennych. Stała produkcja ruszyć ma dopiero w 2026 roku.
Turcja dotychczas nie mogła się pochwalić bogatymi złożami ropy i gazu. Kraj przez lat pozostawał w zależności od Rosji, Azerbejdżanu i Iranu. Ankara importuje też gaz skroplony z Kataru, USA, Nigerii i Algierii. W 2020 roku Turcy importowali 48,1 mld m sześc. gazu, czyli o 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Jedna trzecia z tego pochodziła z Rosji. W ubiegłym roku 45 proc. gazu używanego w Turcji pochodziło z Rosji, a reszta głównie z Iranu i Azerbejdżanu.
Według oficjalnych danych roczne zużycie gazu w Turcji wzrosło z 48 miliardów metrów sześciennych w 2020 roku do 60 miliardów w 2021 roku.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Kresy