Jak żyli franciszkanie?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Okładka książki „Pokój, dobro, wojna. Opowieści o serafickich wojownikach”.

Okładka książki „Pokój, dobro, wojna. Opowieści o serafickich wojownikach”. / Fot. Wydawnictwo 3DOM.

Chrześcijaństwo to religia pokoju. Jak więc interpretować uczestnictwo wiernych w wojnie? Czy walcząc, można być dobrym chrześcijaninem?

Zobacz także: Niesamowita historia Włodarczyk. Złapała złodzieja, lecz nabawiła się kontuzji

Wydawnictwo 3DOM przedstawia Państwu książkę Ambrogio Marii Canavesi i Wawrzyńca Marii Waszkiewicza „Pokój, dobro, wojna. Opowieści o serafickich wojownikach”, za której sprawą autorzy zaznajamiają nas z różnicami występującymi pomiędzy pokojem chrześcijańskim a pacyfizmem.

Chrześcijanin bowiem, zdając sobie sprawę z sytuacji świata po grzechu pierworodnym, dobrze wie, że trwałego pokoju na tej ziemi nie będzie. Prawdziwy i nieprzemijający pokój jest jedną z cech, które charakteryzują niebieskie Jeruzalem i odróżniają je od przebywania na tym padole łez. I to między innymi ta właśnie różnica sprawia, że Królestwo niebieskie jest tak upragnione, a pobyt na ziemi tak pełen cierpienia. Wojna jest czymś co – częściej lub rzadziej – zdarza się na tej ziemi. Owszem, można – i należy! – ograniczać ją jak najbardziej, ale całkowite wyrugowanie jej z tego świata nie jest w naszej mocy.

Twórcy, poza kwestią uczestniczenia wierzących w wojnie, zapoznają nas przede wszystkim z działalnością franciszkanów. W książce czytamy o heroicznych dokonaniach zakonników, którzy na polu bitwy byli w stanie udzielać walczącym sakramentów, podwyższać ich morale, a także przypomina, w obronie jakich występują wartości. Ambrogio Maria Canavesi i Wawrzyniec Maria Waszkiewicz przybliżają posłannictwo franciszkanów w czasie takich wydarzeń, jak: wojna chrześcijan z muzułmanami, II wojna światowa, piąta wyprawa krzyżowa, czy oblężenie Belgradu. Warto zaznaczyć, że w książce znalazły się historie związane nie tylko z tak sławnymi franciszkanami, jak św. Maksymilian Maria Kolbe, ale także te poświęcone mniej znanym członkom zakonu, którzy za sprawą swoich dokonań również zasługują na pamięć i chwałę!

Książka dostępna jest na stronie Wydawnictwa. Serdecznie zachęcamy do zgłębienia tej wyjątkowej pozycji, która ukazuje przed Czytelnikiem wojnę z zupełnie innej perspektywy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY