Terlecki: “Ustawa o przełożeniu wyborów samorządowych już gotowa”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ryszard Terlecki

Ryszard Terlecki / Fot. Youtube

Wicemarszałek sejmu Ryszard Terlecki przekazał, że została już zaprojektowana ustawa o przełożeniu wyborów samorządowych. Jego zdaniem posłowie mają się nią zająć jeszcze w czerwcu.
  • Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki poinformował, że ustawa o przełożeniu wyborów samorządowych została już zaprojektowana.
  • Jego zdaniem posłowie zajmą się projektem jeszcze w czerwcu.
  • Prawo i Sprawiedliwość już wcześniej informowało o rozdzieleniu wyborów parlamentarnych i samorządowych.
  • Zobacz także: Ziobro o unijnych karach: “Pieniądze ukradła nam UE”

Ustawa jest już gotowa, lada chwila trafi do Sejmu. Prawdopodobnie będziemy ją przyjmować jako projekt poselski 

– poinformował wicemarszałek sejmu Ryszard Terlecki.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości zauważył, że przesunięcie wyborów samorządowych na 2024 rok jest związane z zamieszaniem organizacyjnym jaka powoduje zbieżność wyborów parlamentarnych i samorządowych. Dodał również, że z tego tytułu nałożyłyby się kampanie, które muszą być odpowiednio sfinansowane.

Jeżeli zbiegłaby się kampania parlamentarna z samorządową, wobec których są stawiane inne wymagania finansowania, bardzo trudno byłoby je więc potem rozliczyć. Poza tym mogłoby dojść do rozmaitych błędów, które potem obciążałyby komitety wyborcze. Nie wspomnę już o tym, że mogłoby dojść po prostu do rozmaitych szwindli 

– wyjaśnił szef klubu Prawo i Sprawiedliwość.

Zdaniem Terleckiego ten pomysł nie powinien budzić kontrowersji wśród innych ugrupowań.

Kontrowersje wzbudza natomiast podejrzenie, że za tym pomysłem o rozdzieleniu wyborów, kryje się nasz plan zmiany ordynacji wyborczej. Uważam, że projekt przesunięcia wyborów samorządowych jest na tyle racjonalny, że opozycja powinna go poprzeć, bo przesunięcie tych wyborów jest także w interesie opozycji

– podkreślił poseł Terlecki.

Wybory samorządowe wypadają jesienią 2023 roku w związku z tym, że w 2018 roku wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat – ostatnie wybory samorządowe odbyły się jesienią 2018 roku. Jednocześnie jesienią 2023 wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych, które ostatnio odbyły się 13 października 2019 roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY