Dyspensa po Bożym Ciele. Zobacz, w których diecezjach będzie można zjeść mięso

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Spurek chce drastycznie zwiększyć podatek od mięsa

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

W każdy piątek katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jeden z takich dni powinien przypaść 17 czerwca, czyli tuż po Bożym Ciele. Niektórzy polscy biskupi ogłosili jednak dyspensę.
  • Co roku wielu polskich biskupów decyduje się udzielić swoim wiernym dyspensy w piątek po Bożym Ciele.
  • Również i w tym roku w kilku diecezjach postanowiono znieść tymczasowo zakaz spożywania pokarmów mięsnych.
  • Kardynał Kazimierz Nycz postanowił, że parafianie z Archidiecezji Warszawskiej w zamian za dyspensę muszą odmówić modlitwę w intencjach papieża.
  • Z kolei ordynariusz Archidiecezji Przemyskiej abp. Adam Szal pozwolił spożywać mięso pod warunkiem, że wierni ofiarują datek na misje.
  • Zobacz także: Waszyngton zakaże tradycyjnej mszy łacińskiej? Kapłani są zbulwersowani

W następny czwartek w Kościele Katolickim odbędzie się Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa tzw. Boże Ciało. Jest to ruchome święto, obchodzone 60 dni po Zmartwychwstaniu Pańskim.

W tym przypada ono w czwartek 16 czerwca. Następny dzień piątek jest takim samym dniem jak każdy inny, co oznacza, że wiernych Kościoła katolickiego obowiązuje post.

Jakie diecezje udzieliły dyspensy

Aby uniknąć obowiązku wstrzymania się od spożywania pokarmów mięsnych odpowiedni ordynariusz diecezji lub proboszcz parafii może udzielić dyspensy. W takim przypadku w zamian za odmówienie modlitwy wskazanej przez kapłana/biskupa, można wówczas spożywać pokarmy mięsne.

W tym roku dyspensy po Bożym Ciele postanowiłą udzielić m.in. Archidiecezja Warszawska. Jej metropolita kard. Kazimierz Nycz poprosił wiernych, aby odmówili modlitwę w intencjach Ojca Świętego.

Uniknąć “szlabanu” na mięso można tylko wtedy, kiedy zostanie udzielona dyspensa od jedzenia takich pokarmów. Odpowiednie zezwolenie mogą wydać biskupi ordynariusze na terenie diecezji.

W piątek 17 czerwca 2022 w Archidiecezji Warszawskiej nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych”.

Czytaj więcej: Specjalny dokument ws. edukacji seksualnej. O. Bojanowski SJ: “Musimy wiedzieć, jak rozmawiać z uczniami”

Ofiara na misje zamiast modlitwy

O dyspensy w piątek 17 czerwca poinformowała też Archidiecezja Przemyska.

Po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, tj. 17 czerwca 2022 r., na terenie Archidiecezji Przemyskiej, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych

– czytamy na stronie Archidiecezji Przemyskiej.

Dyspensy udzielił Metropolita Przemyski, abp Adam Szal, który jednocześnie zobowiązuje korzystających z dyspensy do złożenia ofiary na misje

– podkreśliła kuria.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY