Koniec z ograniczeniami w obszarze granicznym. Wkrótce koniec budowy zapory

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Przejście graniczne

Przejście graniczne / Fot. PAP/Wojtek Jargiło. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Wiadomo już, kiedy znikną restrykcje w przygranicznych miejscowościach. W czwartek poinformował o tym na Twitterze szef MSWiA, Mariusz Kamiński.
  • Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński postanowił nie wydłużać po raz kolejny rozporządzenia zakazującego przebywania w obszarze przygranicznym.
  • W związku z tym do 183 miejscowości w woj. podlaskim i lubelskim będzie można swobodnie się poruszać.
  • Zgodnie z harmonogramem do 30 czerwca ma powstać zapora na granicy z Białorusią.
  • Straż Graniczna informuje, że nadal dochodzi do nielegalnych prób przekroczenia granicy, lecz ich liczba osiąga maksymalnie kilkanaście przypadków dziennie.
  • Zobacz także: Patlewicz: Biznesy na Ukrainie będą robić Niemcy i Francuzi [NASZ WYWIAD]

1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego. Jednocześnie wojewoda podlaski wprowadzi zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej

– poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Do 30 czerwca – zgodnie z harmonogramem – ma zostać wybudowana zapora na 186 kilometrach wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Jej budowa ruszyła 25 stycznia. Do tej pory wykonano ponad 130 kilometrów. Odbiory pierwszych odcinków już się rozpoczęły.

Przypomnijmy, że rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim wprowadzono 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia ubiegłego roku. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada, na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

Jak informuje Straż Graniczna na Twitterze, ciągle dochodzi do prób nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy. W środę do Polski chciało się przedostać 7 osób, między innymi z Egiptu, Jemenu i Syrii. W tym roku było już 5 535 takich prób, a w samym czerwcu 152.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

dziennikwschodni.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY