Zaskakujące wyniki głosowania nad “Fit for 55”. Katastrofa energetyczna odłożona w czasie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zaskakujące głosowanie w PE ws. Fit for 55

Głosowanie nad dekretem Fit for 55 / Fot. PAP/EPA/Julien Warnand. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Europosłowie odrzucili na sesji plenarnej w Strasburgu sprawozdanie o rewizji unijnego systemu handlu emisjami. W efekcie trzy projekty wchodzące w skład pakietu Fit for 55 odesłano do komisji ochrony środowiska naturalnego Parlamentu Europejskiego.
  • Dzisiaj w Parlamencie Europejskim deputowani głosowali nad przyjęciem projektu “Fit for 55”.
  • Miałby on uzupełniać dotychczasowy plan Zielonego Ładu, czyli zero emisyjności.
  • Ostatecznie minimalną większością głosów, dokument został odesłany do dalszych prac w komisji.
  • Zdaniem europoseł Prawa i Sprawiedliwości Izabeli Kloc pomysłodawcy projektu przeliczyli się z zawartymi propozycjami.
  • Ponadto potwierdzono również dzisiaj zakaz sprzedaży pojazdów spalinowych do 2035 r.
  • Zobacz także: Baltic Pipe coraz bliżej. Lądowy odcinek odebrany miesiąc przed terminem

Projekty dotyczące reformy systemu handlu emisjami , mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 oraz Społecznego Funduszu Klimatycznego zostały odesłane do komisji w środę, po tym jak Parlament Europejski odrzucił raport Petera Liese z Europejskiej Partii Ludowej w sprawie unijnego systemu handlu emisjami stosunkiem głosów 340 do 265, przy 34 wstrzymujących się.

Regulamin PE przewiduje, że na wniosek grupy politycznej lub europosłów możliwe jest odesłanie sprawy do odpowiedzialnej komisji parlamentarnej w celu jej dalszego rozpatrzenia

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności omówi tę kwestię na jednym z najbliższych posiedzeń w celu znalezienia rozwiązania. Po osiągnięciu kompromisu w komisji, PE będzie ponownie głosował w sprawie przepisów.

Czytaj więcej: Ponad 200 mln dla Polski w ramach Funduszu Modernizacyjnego

Eurokraci błędnie ocenili nastroje PE

Kluczowym momentem dzisiejszych głosowań nad rozporządzeniami pakietu Fit for 55 było głosowanie nad poprawkami Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii do raportu na temat systemu handlu emisjami. Poprawki komisji ITRE przewidywały rozpoczęcie wycofywania bezpłatnych uprawnień do emisji dopiero w 2028 roku. Socjaliści kalkulowali, że mogą te rekomendacje po prostu zignorować. W kluczowym momencie okazało się, że większość na sali te poprawki popiera

– podkreśliła europoseł Izabela Kloc z Prawa i Sprawiedliwości.

Dodała, że dla kierownictwa grupy socjalistów głosowanie i podział ich własnych głosów to była porażka.

Oprócz powyższego zagadnienia europosłowie głosowali również nad ekstremalnym projektem zakazującym całkowitej sprzedaży pojazdów spalinowych do 2035 r. Niestety tutaj eurokraci postanowili postawić przysłowiowy krzyżyk nad pojazdami tankowanymi paliwami.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wnp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY