Von der Leyen zagroziła Polsce: “Będziemy dalej obserwować kwestie praworządności”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Komisja Europejska

Ursula von der Leyen / fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w Parlamencie Europejskim, że Polska przed otrzymaniem funduszy musi spełnić zawarte wcześniej warunki porozumienia. W innym przypadku nie zostaną wypłacone środki na Krajowy Plan Odbudowy.
  • W trakcie swojego wystąpienia przed Parlamentem Europejskim Ursula von der Leyen odniosła się do zawartego porozumienia z Polską ws. Krajowego Planu Odbudowy.
  • Szefowa Komisji Europejskiej podkreśliła, że polski rząd musi najpierw spełnić trzy kamienie milowe, zanim odbędą się pierwsze transze środków finansowych.
  • Zagroziła ona również Polsce dalszą obserwacją pod kątem tzw. praworządności.
  • Przejawy wszelkiej niezgodności z wolą Brukseli skończą się kolejnymi sprawami przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
  • Zobacz także: Historyczna wizyta austriackiego dyplomaty w Polsce. Pierwsza od blisko ośmiu lat

Podczas swojego wystąpienia przed Parlamentem Europejskim szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przypomniała o zawarciu porozumienia z polskim rządem ws. Krajowego Planu Odbudowy. Stwierdziła, że unijne środki z kredytów pozwolą Polakom wieść bardziej zrównoważoną i lepszą drogę w przyszłości.

Jak we wszystkich planach odbudowy, inwestycje są związane z reformami. Przyjęcie tego planu związane jest w szczególności z jasnym zobowiązaniem rządu Polski do niezależnego wymiaru sprawiedliwości

– przypomniała szefowa Komisji Europejskiej.

KE będzie obserwować polskie kwestie tzw. praworządności

Szefowa KE podkreśliła, że Polska musi spełnić trzy kamienie milowe, które zostały wcześniej narzucone tj. m.in. likwidacja Izby Dyscyplinarnej. Do czasu ich spełnienia Polska nie otrzyma żadnych środków z tytułu KPO.

Pierwsza płatność może zostać dokonana, kiedy nowe przepisy wejdą w życie i spełnią te warunki

– podkreśliła Ursula von der Leyen.

Poza tym Polska musi do końca 2023 wykazać, że wszyscy sędziowie, którzy zostali pozbawieni swoich funkcji niezgodnie z prawem, zostali przywróceni do pracy. Jeśli to nie nastąpi, nie będzie żadnych wypłat

– dodała.

Przypomniała ona również, że przedstawione kwestie nie zakończą dalszej obserwacji Polski pod kątem praworządności. Zaznaczyła, że mogą zostać uruchomione kolejne postępowania jeśli zajdzie taka potrzeba ze strony KE.

Przyjęcie KPO dla Polski nie powstrzymuje żadnego postępowania dot. praworządności w Polsce. Będziemy kontynuować te postępowania i nie zawahamy się rozpocząć kolejnych, jeśli będzie taka potrzeba

– podkreśliła von der Leyen.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY