Warszawa. Powstały kolejne “zielone” wiaty przystankowe

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Warszawski ratusz stawia na zielone wiaty

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter

W ramach budżetu obywatelskiego 2022, na pętli Metro Wilanowska na pięciu wiatach przystankowych został wyłożony rozchodnik. Wymienione zostały też szyby, które stały się bezpieczniejsze dla ptaków.
  • Warszawski ratusz uwzględnił w budżecie obywatelskim na rok 2022 modernizacje 5 wiat przystankowych na pętli Metro Wilanowska.
  • Na ich dachach umieszczono rozchodnik, a także wymieniono szyby posiadające oznaczenia ostrzegające ptaki przed uderzeniem.
  • Mieszkańcy oraz ratusz wybrali rozchodnik, ze względu na jego świetne właściwości przetrwania w miejskiej ekosferze.
  • Modernizacja wiat pochłonęła około 45 tys. zł.
  • Zobacz także: Rafał Trzaskowski twierdzi, że był… “dupiarzem”. Zareagował Śpiewak [+WIDEO]

Na dziś w Warszawie jest już 26 tzw. zielonych zadaszeń. Na pętli Metro Wilanowska na pięciu dachach wiat przystankowych leży rozchodnik. Była to inicjatywa mieszkańców, którzy w budżecie obywatelskim 2022 zgłosili projekt “Zielone przystanki Metro Wilanowska”.

Ponadto w wiatach zostały wymienione szyby. Posiadają one teraz specjalne oznaczenia mające w założeniu ostrzegać ptaki przed możliwością kolizji.

Rozchodnik – popularna roślina miejska

Mieszkańcy wybrali rozchodnik, ponieważ jest to roślina doskonale odnajdująca się w warunkach miejskich. Bardzo często sadzi się ją na torowiskach tramwajowych. Dobrze znosi niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie wymaga ona również podlewania i nawożenia, a jednocześnie długo wygląda świeżo i estetycznie.

Jak przekazał ratusz rozchodnik jednocześnie ma korzystny wpływ na jakość powietrza – ogranicza jego zapylenie w rejonie wiaty o ok. 15-20 proc. i pochłania rocznie 7,3 kg dwutlenku węgla. W upalne dni obniża temperaturę pod wiatą o 3-5 stopni Celsjusza. W czasie deszczu magazynuje nawet 150 litrów wody, co przyczynia się do retencji wody opadowej. Dzięki długiemu okresowi kwitnienia sprzyja także owadom.

Po raz pierwszy rozchodnik na dachu wiaty pojawił się w 2020 r. Firma AMS – operator wiat przystankowych – wyłożyła go na żoliborskim przystanku Ks. Popiełuszki 02. Rozwiązanie sprawdziło się i następnie rośliny zagościły na kolejnych 20 zadaszeniach – na Mokotowie, Woli, Żoliborzu, Pradze-Południe, Bemowie i we Włochach

– przekazał warszawski ratusz.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

zyciestolicy.com.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY