Potężna inwestycja PGNiG w dwie największe kopalnie gazu i ropy. Wydłużono ich żywotność do 20 lat

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Fabryki w Polsce - PGNiG

PGNiG / Fot. https://www.youtube.com/watch?v=nvVt8F0wilY

PGNiG planuje zainwestować 700 mln zł w dwie największe instalacje wydobywcze ropy naftowej i gazu ziemnego w Lubiatowie i Dębnie. Jak podaje spółka z tych kopalni ma zostać zwiększone wydobycie, aby zapewnić dostawy surowców na 15-20 lat.
  • Ponad 700 mln złotych przeznaczy Polskie Górnictwo Naftowe i Górnictwo na kopalnie ropy naftowej i gazu w Lubiatowie i w Dębnie.
  • W obu zakładach obecnie wydobywa się 480 ton ropy rocznie, co stanowi 75% polskie produkcji tego surowca przez PGNiG.
  • Państwowy koncern podkreślił, że inwestycja ma na celu ustabilizowanie wydobycia w tych kopalniach.
  • Niestety w grę nie wchodzi zwiększenie wydobycia przez złe ukształtowanie geologiczne.
  • Zobacz także: Musk walczy z pracą zdalną. “Jeśli się nie pojawisz, przyjmiemy, że zrezygnowałeś”

Pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę instalacji wydobywczych w dwóch największych kopalniach ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce tj. w Lubiatowie i w Dębnie. W komunikacie przypomniano, że w obu zakładach wydobywa się zarówno ropę jak i gaz, przy czym to ropa jest głównym produktem.

Łącznie w obu kopalniach wydobywa się przeszło 480 tys. ton tego surowca rocznie, co stanowi aż 75 proc. całej krajowej produkcji ropy przez PGNiG

– wskazało Polskie Górnictwo Naftowe i Górnictwo.

Szeroki program inwestycyjny

W ciągu najbliższych czterech lat spółka zamierza przeprowadzić w Lubiatowie i Dębnie szeroki program inwestycyjny o wartości ok. 700 mln złotych. Celem jest optymalizacja pracy obu kopalni

– przekazano w komunikacie firmy.

Jak podkreślił PGNiG proces ten odbędzie się w oparciu o wyniki analiz zrealizowanych przy pomocy nowoczesnych cyfrowych narzędzi, które PGNiG rozwija w ramach projektu Smart Field.

Inwestycje w Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Dębno będą polegały m.in. na rozbudowie instalacji technologicznej i modernizacji Ośrodka Centralnego oraz budowie generatora energii elektrycznej.

Umożliwi to podłączenie do eksploatacji trzech odwiertów ze złoża gazu ziemnego Różańsko, z którego PGNiG będzie wydobywać ok. 80 mln m sześc. gazu rocznie w przeliczeniu na gaz wysokometanowy

– wyjaśniono.

Czytaj więcej: Wielka Brytania przekaże ukraińskiej armii systemy rakietowe

Kopalniom wydłużono żywotność

Wstępnie w Dębnie tamtejsza kopalnia będzie wydobywać o 10% więcej ropy niż do tej pory. W tym celu zaplanowano postawić pięć nowych odwiertów eksploatacyjnych na złożu Barnówko-Mostno-Buszewo. To pozwolić wydobywać dodatkowe 440 tys. ropy naftowej.

Projekt inwestycji w KRNiGZ Lubiatów przewiduje podłączenie nowych odwiertów eksploatacyjnych oraz instalację kompresorów do zatłaczania gazu w celu stymulacji produkcji ropy. PGNiG przewiduje, że w konsekwencji wydobycie gazu ziemnego zwiększy się 100 mln m. sześciennych rocznie w przeliczeniu na gaz wysokometanowy, a więc podwojenie obecnej produkcji tego paliwa.

Niestety uwarunkowania geologiczne w Lubiatowie uniemożliwiają zwiększenie wydobycia ropy naftowej. Jak zaznaczył jednak PGNiG inwestycje będą miały na celu ustabilizowanie wydobycia ropy. Bez tego poziom produkcji tego surowca spadłby w kolejnych latach o ok. 8% rocznie.

PGNIG poinformował, że planowane w Lubiatowie i Dębnie pracy wydłużą okres funkcjonowania kopalni o 15-20 lat.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY