Koniec działalności punktu PESEL na Narodowym. Uchodźcom wydano ponad 100 tys. numerów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Tłumy Ukraińców przed urzędami miast

Kolejka uchodźców przed warszawskim urzędem / Fot. PAP/Radek Pietruszka. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Punkt wydawania numerów PESEL na Stadionie Narodowym jest wygaszany, swoją działalność zakończy 9 czerwca. Po tym terminie załatwianie spraw urzędowych będzie możliwe wyłącznie w punktach dzielnicowych.
  • Jak przekazał warszawski ratusz punkt na Stadionie Narodowym do wydawania numerów PESEL zostanie 9 czerwca zamknięty.
  • Do tej pory wydano, aż 111 tys. numerów ukraińskim uchodźcom wojennym.
  • Realizacja tego zadania zostanie przywrócona w pełni do punktów dzielnicowych.
  • Coraz więcej Ukraińców wraca do swojego kraju, lecz nadal do kraju przybywa dziennie około 20 tys. osób.
  • Zobacz także: Prokuratura odwołuje się od wyroku Piotra B. Niska kara dla adwokata

Kilka tygodniu po wybuchu wojny na Ukrainie, do Polski przybyło kilkaset tysięcy ukraińskich uchodźców. Polski rząd umożliwił Ukraińcom wyrobienie numeru PESEL, który zapewniał możliwość ubiegania się o różne rozwiązania socjalne. Na Stadionie Narodowym otwarto nawet 19 marca specjalny punkt.

Jednakże władze Warszawy postanowiły ze względu na coraz mniejsze zainteresowanie zamknąć 9 czerwca punkt na Narodowym i przywrócić do pełnej sprawności lokalne placówki urzędowe.

W sumie wydano już ponad 111 000 numerów PESEL na terenie Warszawy

– przekazał warszawski ratusz.

Od wtorku, 7 czerwca 2022 r. realizacja tego zadania powróci do dzielnicowych Delegatur Biura Administracji i Spraw Obywatelskich. W ograniczonym zakresie do 9 czerwca 2022 r. obsługa na Stadionie Narodowym będzie się jeszcze odbywać, pozwoli to uniknąć dezorganizacji pracy Urzędu i logistycznych trudności dla uchodźców z Ukrainy.

PGE Stadion Narodowy był dotąd także miejscem, w którym obywatele Ukrainy po dokonaniu nadania numeru PESEL mogli załatwić inne formalności, np. założyć konto w banku, czy ubiegać się o świadczenia rodzinne z ZUS. Działalność tych punktów również zostanie zakończona 9 czerwca.

Od początku wojny funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,771 mln osób. W środę do Polski z Ukrainy wjechało 21,4 tys. osób, a w czwartek do godziny 7 rano 6,7 tys. osób. W środę na Ukrainę wyjechało 27 tys. osób.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

zyciestolicy.com.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY