Fiala: “Musimy stawiać czoła rosyjskiej agresji na Ukrainę”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Spotkanie premiera Polski i Czech

Premier Mateusz Morawiecki oraz Premier Czech Petr Fiala / Fot. PAP/Marcin Obara. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W piątek w Pradze pod przewodnictwem premierów Polski i Czech Mateusza Morawieckiego oraz Petra Fiali odbyły się konsultacje międzyrządowe.
  • W piątek do Warszawy przybył z wizytą premier Czech Petr Fiala, który porozmawiał z premierem Polski Mateuszem Morawieckim.
  • Czeski przywódca podczas wspólnej konferencji prasowej podkreślił dobrą współpracę pomiędzy naszymi krajami.
  • Oświadczył, że istnieje potrzeba rozwoju współpracy na linii polskie porty oraz gospodarka Czech.
  • Szefowie rządów obu państw omówili również kwestię większej ilości połączeń komunikacyjnych, aby uskutecznić transport towarów.
  • Fiala zamieścił na Twitterze pamiątkowe zdjęcie, na którym premierzy delektują się winem.
  • Zobacz także: W Polsce nie ma „stref wolnych od LGBT”. Memorandum Ordo Iuris dla europosłów

Europa Środkowa to region z ogromnymi perspektywami, który będzie dynamicznie się rozwijać, ale zależy to od tego, na ile kraje regionu będą w stanie ze sobą współpracować

– powiedział po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim premier Czech.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim, czeski przywódca Petr Fiala podkreślał, że sytuacja, w której dochodzi do spotkania obu rządów, jest niezwykle skomplikowana i trudna.

Musimy stawiać czoła rosyjskiej agresji na Ukrainę. To ogromne wyzwanie dla obu naszych krajów

– podkreślił Petr Fiala.

Polsko-czeska współpraca gospodarcza

Podczas spotkania premierzy Polski I Czech omówili szereg kwestii gospodarczych. Podpisano również dokumenty o współpracy w obszarze obronności i transportu.

Chcemy rozwijać połączenia komunikacyjne między polskimi portami i Czechami

– powiedział Fiala.

Przyznał, że rozmawiano też o pogłębianiu współpracy transgranicznej, m.in. w zakresie transportu.

Poruszyliśmy kwestię dobudowania powiązań komunikacyjnych – drogowych, kolejowych. Tak, aby oba nasze kraje mogły jeszcze bardziej wymieniać się i wspierać własnym potencjałem w tej części Europy

– oświadczył premier Czech.

Fiala dodał też, że wraz z Morawieckim są przekonani, iż „Europa Środkowa, to region z ogromnymi perspektywami, który będzie dynamicznie się rozwijać”.

Zależy to w znacznym stopniu od tego na ile my, jako kraje środkowo-europejskie, będziemy w stanie współpracować. Przykład Polski i Czech pokazuje, ile korzyści taka ścisła współpraca przynosi 

– zaznaczył.

Premier Czech podzielił się na Twitterze zdjęciem, na którym widać, jak premierzy wznoszą toast za dobre relacje między państwami.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY