Rada Europejska przyjęła kolejne sankcje. Węgry postawiły pewien warunek

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen / fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

Szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała o przyjęciu 6 pakietu sankcji na Rosję. Wcześniej Reuters informował, że porozumienie osiągnęli ambasadorzy UE, a z proponowanego pakietu sankcji wyłączono moskiewskiego patriarchę Cyryla.
  • Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że liderzy państw Unii Europejskiej przyjęli 6 pakiet sankcji na Rosję.
  • Od piątku ma zostać wprowadzone częściowy zakaz na wydobycie ropy, a także ze systemu SWIFT zostanie wykluczony Sbierbank.
  • Węgry zgodziły się na przyjęcie kolejnego pakietu sankcji, lecz wcześniej postawiły pewien warunek.
  • Z listy miał zostać usunięty Patriarcha Moskiewski Cyryl I. Ten warunek został ostatecznie spełniony.
  • Zobacz także: Franciszek spotkał się z nuncjuszem apostolskim w Rosji. “Żywność nie może być bronią wojenną”

Najnowszy pakiet sankcji obejmuje m.in. częściowy zakaz wydobycia ropy i usunięcie głównego pożyczkodawcy Rosji Sbierbank z międzynarodowego systemu SWIFT.

Dzięki prezydencji francuskiej uzgodniono dziś kolejny silny pakiet sankcji przeciwko Putinowi i Kremlowi. De facto 90 proc. importu rosyjskiej ropy do zostanie zakazanych do końca 2022 roku. Ograniczy to zdolność Rosji do finansowania wojny

– poinformowała na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Węgry postawiły pewien warunek

Polityczne porozumienie wobec szóstego pakietu sankcji, w tym częściowego embarga na ropę z Rosji osiągnięto na niedawnym szczycie w Brukseli. Wówczas do przyjęcia sankcji zabrakło w formalnego porozumienia.

Jak podaje agencja Reuters powołująca się da europejskiego dyplomatę, porozumienie zostało dopięte po tym jak pozostałe państwa zgodziły się przyjąć warunek Węgier. Premier Viktor Orban zaproponował, aby z listy sankcyjnej został wykreślony głowa Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, a także bliski sojusznik Kremla patriarcha Cyryl.

Porozumienie ma wejść w życie w piątek od godz. 7 rano, chyba że któreś państwo członkowskie zgłosi wcześniej swój sprzeciw. Niedługo potem nastąpiłoby prawne nałożenie sankcji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY