Francja: Przybywa nawróconych muzułmanów. Wspólne pielgrzymki do sanktuarium maryjnego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Asyż, Włochy.

Asyż, Włochy. / Fot. Moisés Becerra/Cathopic

We Francji przybywa coraz więcej nawróconych na katolicyzm byłych wyznawców islamu. Jednakże obawiają się oni, że spotkają się z nieufnością ze strony parafian. Z tego względu organizowane są wspólne pielgrzymki do sanktuarium maryjnego w Liesse.
  • We Francji z roku na rok przybywa nawróconych na katolicyzm wyznawców islamu.
  • Obecnie stanowią oni 10 proc. katechumenów przygotowujących się do przyjęcia chrztu.
  • W ubiegłą sobotę po raz drugi odbyła się pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej w Liesse.
  • Francuski duchowny ks. Henry Fautrad zwrócił uwagę, że potrzebują oni szczególnej troski współbraci w wierze.
  • Zobacz także: Donald Tusk rezygnuje z funkcji lidera Europejskiej Partii Ludowej. Zastąpi go Niemiec

Z roku na rok przybywa we Francji katolików nawróconych z islamu. Obecnie stanowią oni już 10 proc. dorosłych katechumenów, którzy przygotowują się przyjęcia chrztu. Wspólne korzenie łączą ich również w wyznawaniu nowej wiary. W ubiegłą sobotę już po raz drugi pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej w Liesse.

W tej gotyckiej świątyni została pochowana sudańska księżniczka Ismeria, córka sułtana Kairu, która w XII w. nawróciła się na chrześcijaństwo i wraz z krzyżowcami przybyła do Francji. W średniowieczu jej grób przyciągał wielu pątników. Dziś pielgrzymują do niej jej dawni współwyznawcy.

Mszę św. na rozpoczęcie pielgrzymki odprawił abp Eric de Moulins-Beafort, przewodniczący Episkopatu Francji. Przy grobie Ismerii z pątnikami modlił się natomiast bp Renauld de Dinechin, ordynariusz diecezji Soissons. Pielgrzymi przebyli pieszo 5 lub 15 km, w zależności od własnych możliwości.

Choć katolicy wywodzący się z islamu nie chcą zamykać się gettach, potrzebują jednak szczególnej pomocy ze strony Kościoła. Zwraca na to uwagę ks. Henry Fautrad, założyciel programu formacyjnego Światło Chrystusa, który przygotowuje katolików do dzielenia się własną wiarą z byłymi muzułmanami. Ze względu na swe pochodzenie bywają oni traktowani z pewną nieufnością we wspólnotach parafialnych.

Dla tych neofitów jest to tym boleśniejsze, że opuścili islam, który jest religią bardzo wspólnotową i gościnną

– zauważył ks. Henry Fautrad.

Doroczna pielgrzymka do Liesse to zatem przejaw wrażliwości Kościoła na tę szczególną grupę wierzących. Są oni niczym młode rośliny i potrzebują naszej troski

– zaznaczył francuski duchowny.

Pomysłodawcą i organizatorem pielgrzymki jest Mehdi Djaadi, 35-letni aktor i konwertyta. Zapewnia, że byli muzułmanie nie chcą tworzyć osobnych wspólnot, potrzebują jednak lepszego przyjęcia we wspólnocie Kościoła.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY