Koniec z darmowymi autostradami. Ukraińcy będą od jutra uiszczać opłaty

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter

Zgodnie z najnowszą decyzją ministerstwa infrastruktury nastąpiły zmiany w zasadach dotyczących opłat na autostradach w związku z konfliktem na Ukrainie. Wcześniej Ukraińcy byli zwolnieni z uiszczania opłat za korzystanie z polskich dróg, jednakże od jutra zostanie to usunięte. Jednakże pomoc humanitarna nadal będzie zwolniona z płacenia za przejazdy po polskich autostradach.
  • Od 1 czerwca Ukraińcy korzystający z polskich autostrad będą jak każdy Polak i inny obcokrajowiec uiszczać opłaty.
  • Wcześniej ministerstwo infrastruktury w związku z konfliktem na Ukrainie, zwolniło obywateli tego kraju z płacenia za autostrady.
  • Jak wskazał resort, kierowcy przewożący pomoc humanitarną nadal będą mogli korzystać z autostrad za darmo.
  • Jednakże wcześniej muszą oni zgłosić do odpowiedniego urzędu harmonogram transportu.
  • Zobacz także: Waldemar Buda: “Szczyt inflacji powinien nadejść w III kwartale”

We wtorek resort infrastruktury przekazał informacje o zmianach dot. poboru opłat na autostradach dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli do Polski z powodu wojny na Ukrainie.

Od 1 czerwca 2022 r. użytkownicy pojazdów posiadających ukraińskie tablice rejestracyjne, korzystający z państwowych i koncesyjnych dróg płatnych w Polsce, będą zobowiązani do wnoszenia opłat drogowych na zasadach obowiązujących pozostałych użytkowników dróg

– czytamy w komunikacie ministerstwa infrastruktury.

Opłaty nie dotyczą pomocy humanitarnej

Według najnowszych zmian ministerstwa infrastruktury z opłaty za korzystanie z autostrad będą jednak w dalszym ciągu kierowcy przewożących pomoc humanitarną dla Ukraińców. Niezależnie od kraju rejestracji pojazdu, kierowcy będą zwolnieni z opłat o ile wcześniej poinformują o swojej przesyłce odpowiednie urzędy.

Zgłoszenie przejazdu pojazdu lub konwoju humanitarnego należy zgłaszać na adres [email protected]. W zgłoszeniu powinny się znaleźć dane kontaktowe (nazwa organizacji, adres siedziby, adres poczty e-mail, telefon kontaktowy, wskazanie osoby upoważnionej do kontaktu), ilość pojazdów i ich numery rejestracyjne, kraj, w którym pojazd był rejestrowany, planowana trasa oraz daty przejazdu w obu kierunkach.

W przypadku zwolnienia od opłat za przejazd odcinkami koncesyjnymi wniosek powinien zostać przekazany z 24-godzinnym wyprzedzeniem

– podkreślił resort infrastruktury.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY