KE o likwidacji Izby Dyscyplinarnej. “Pozytywny ruch ze strony Polski”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Obrady Rady Europejskiej w Brukseli

Szczyt Rady Europejskiej w Brukseli / Fot. PAP/EPA/Kenzo Tribouillard. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Komisja Europejska pozytywnie oceniła przyjęcie przez Sejm ustawy o Sądzie Najwyższym, która likwiduje Izbę Dyscyplinarną. Podkreślono, że Bruksela nadal bacznie obserwuje rozwój sytuacji prawnej w naszym kraju.

Fakt, że jest ruch na rzecz reformy systemu dyscyplinarnego sędziów, jest pozytywny

– powiedziała rzecznik Komisji Europejskiej.

W oświadczeniu, Komisja Europejska podkreśliła, że nadal się przygląda sytuacji w polskim prawie. Zaznaczono, że przepisy w procedowanej ustawie muszą być zgodne z prawem unijnym oraz także, aby rozwiązywały kwestie podnoszone przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Spór między Polska i Brukselą w sprawie praworządności

Przypomnijmy, że w połowie lipca ubiegłego roku TSUE wydało wyrok, stwierdzają że polski system odpowiedzialności dyscyplinarnej jest niezgodny z prawem unijnym. Było to orzeczenie w sprawie skargi Komisji Europejskiej dotyczącej wprowadzonego w Polsce nowego modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. 

TSUE zobowiązał też Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY