Marek Jurek przypomina ważny wyrok TK. “Zdefiniował fundamenty Rzeczypospolitej”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Marek Jurek

Marek Jurek / Fot. PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Mija 25 lat od pamiętnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, w którym podkreślił on konstytucyjną ochronę życia ludzkiego od momentu poczęcia. Przypomniał o tym Marek Jurek, były marszałek Sejmu i pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Tak dla rodziny, nie dla gender".
  • Tamto orzeczenie na stu stronach bardzo szczegółowo uzasadniało jedną precyzyjną tezę: życie ludzkie musi być chronione w każdej jego fazie – podkreślił Marek Jurek.
  • Zdaniem Marka Jurka z tego dokumentu sprzed ćwierćwiecza wynika nie tylko potrzeba zakazu dzieciobójstwa prenatalnego, ale także pilna potrzeba wypowiedzenia konwencji stambulskiej i ratyfikacji Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny.
  • Rząd posługujący się marką “Zjednoczona Prawica” do dzisiaj pozostaje głuchy na te apele.
  • Zobacz także: Ambasada USA wspiera demoralizację młodzieży w Polsce? Jest apel do Brzezińskiego

25 lat od ważnego orzeczenia

28 maja 1997 roku TK podkreślił, że życie ludzkie musi być chronione w każdej jego fazie w równym stopniu i ochrona życia jest obowiązkiem państwa prawa. Do tego wydarzenia odwołał się Marek Jurek w opublikowanym w internecie nagraniu.

Tamto orzeczenie na stu stronach bardzo szczegółowo uzasadniało jedną precyzyjną tezę: życie ludzkie musi być chronione w każdej jego fazie, w każdej fazie w równym stopniu i ochrona życia jest obowiązkiem państwa. Dzisiaj mija 25 lat od tamtego orzeczenia(…). Powinniśmy sami sobie postawić pytanie do czego dzisiaj nas tamto orzeczenie konstytucyjne zobowiązuje – podkreślił.

Czas na pilne działania

Zdaniem Marka Jurka z tego dokumentu sprzed ćwierćwiecza wynika nie tylko potrzeba zakazu dzieciobójstwa prenatalnego, ale także pilna potrzeba wypowiedzenia konwencji stambulskiej i ratyfikacji Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny.

Pamiętajmy, że kiedy Parlament Europejski uchwalał rezolucję ratyfikacyjną tej konwencji(…) to wtedy Parlament Europejski i sprawozdawczyni powiedzieli, że ta konwencja otwiera drogę do tego, żeby w całej Europie tzw. aborcja, dzieciobójstwo prenatalne zostały uznane za prawa podstawowe. Jeżeli z tej perspektywy na to spojrzymy to tak naprawdę orzeczenie z 28 maja 1997 roku jest tezą wobec której czystą negacją jest stambulska konwencja. Dlatego jak najpilniej powinniśmy ją odrzucić – wskazał.

Były marszałek Sejmu zwrócił uwagę, że sama konwencja stambulska od dwóch lat oczekuje na zbadanie zgodności z Konstytucją RP. Przypomniał również, że od 14 miesięcy nie toczą się żadne prace nad obywatelskim projektem “Tak dla rodziny, nie dla gender”.

Reprezentanci Komitetu “Tak dla rodziny, nie dla gender”, rzecznicy społecznej inicjatywy wypowiedzenia konwencji stambulskiej, zawarcia Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny proponowali i władzom parlamentu i większości parlamentarnej spokojną rozmowę już wiele miesięcy temu, żeby spotkać się, zastanowić się nad mapą drogową, żebyśmy my również mogli wysłuchać jakie argumenty przemawiają za takim czy innym tempem prac, żeby uzgodnić coś, co robimy razem i ten postulat społeczny wreszcie zrealizować – powiedział.

Rząd posługujący się marką “Zjednoczona Prawica” do dzisiaj pozostaje głuchy na te apele.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY