Rau spotkał się z Erdoganem. “Jestem nastawiony optymistycznie”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Spotkanie Raua z przywódcą Turcji

Od lewej: MSZ Polski Zbigniew Rau, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, MSZ Rumunii Bogdan Aurescu oraz Turcji Mevlut Cavusoglu / Fot. Twitter

Zbigniew Rau spotkał się nad Bosforem z ministrami spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu i Rumunii Bogdanem Aurescu. Następnie szef polskiej dyplomacji spotkał się z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem.
  • W piątek polski minister spraw zagranicznych spotkał się w Ankarze ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglu.
  • Do wspólnej rozmowy dołączył również szef rumuńskiej dyplomacji Bogdan Aurescu.
  • Cavusoglu podczas konferencji prasowej przypomniał o obawa Ankary względem akcesji Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
  • Z kolei Zbigniew Rau podkreślił, że Polska rozumie dystans Ankary, ale jest przekonany, że wszystkie strony dojdą do porozumienia.
  • Natomiast wieczorem szefowie dyplomacji odbyli rozmowę z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.
  • Zobacz także: Tusk na kongresie PO: “Trzeba wyczyścić Polskę z brudu”

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu podkreślił podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoimi odpowiednikami z Polski Zbigniewem Rauem oraz Rumunii Bogdanem Aurescu, że jego kraj jest otwarty na dialog. Postawił jednak warunek, że państwa Zachodu muszę zrozumieć wątpliwości Ankary wobec akcesji Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Te wątpliwości związane są z nieudanym zamachem stanu z 2016 r. w którym aktywnie brały udział kurdyjskie ugrupowania, które zamierzały wraz z opozycją zdetronizować Erdogana.

Rząd Recepa Tayyipa Erdogana uważa, że Szwecja i Finlandia wspierają organizacje terrorystyczne, bo część z uczestników i organizatorów niedoszłego puczu znalazła schronienie właśnie w Europie Północnej.

Rozumiemy, że decyzja w tej sprawie musi zostać poprzedzona ostrożną analizą wątpliwości państw członkowskich, w tym Turcji. W przeciwieństwie do różnych głosów jestem bardzo optymistycznie nastawiony do rozwiązania tego sporu i do tego, że zostanie on rozwiązany zgodnie z duchem solidarności i jedności NATO

– powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Turcji i Rumunii.

Wieczorem polski dyplomata spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, który przyjął w tym samym czasie ministra spraw zagranicznych Rumunii Bogdan Aurescu oraz turecki szef dyplomacji Mevlut Cavusoglu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY