Ofensywa PKN Orlen na Węgrzech i Słowacji. Grupa przejmie stacje od Lukoil

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Daniel Obajtek

Gdańsk, 14.03.2022. Prezes zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej w Naftoporcie / Fot. PAP/Adam Warżawa. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że grupa przejmie na Słowacji i Węgrzech łącznie 185 stacji paliw. Ponadto 79 węgierskich stacji zostanie przejęte od marki Lukoil. Firma zapewnia również działanie na tych rynkach pod własną nazwą.

Grupa PKN Orlen poinformowała ostatnio, że po finalizacji fuzji z Grupą Lotos oraz po przejęciu stacji paliw od MOL planuje rebranding wszystkich 185 stacji na Węgrzech i Słowacji. PKN Orlen chce w ten wypromować swoją markę na rynku międzynarodowym. Grupa planuje również zastąpić na Węgrzech 79 stacji, które działają pod marką Lukoil. Są one prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców na podstawie licencji.

Zaznaczono, że nowe stacje na rynkach Europy Środkowej są kluczowe z punktu widzenia strategii rozwoju sieci detalicznej koncernu.

PKN Orlen podał, że przejmie 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji na Słowacji, co zwiększy udziału stacji zagranicznych w sieci Orlenu do poziomu ponad 45 proc. w 2030 r. Teraz stanowią one 37 proc. całej sieci polskiego koncernu.

Jak czytamy w komunikacie PKN Orlen, po finalizacji transakcji firma uzyska ponad 7 proc. udziału na rynku węgierskim. Pod względem ilości posiadanych stacji paliw będzie czwartym koncernem. Ekspansję zaplanowano również na Słowacji, gdzie liczba stacji ma wzrosnąć do ponad 60.

Rozszerzamy naszą sieć sprzedaży detalicznej i równolegle rozważamy dalszą ekspansję, tak aby zgodnie ze strategią, do 2030 r. w regionie pod polską marką Orlen działało co najmniej 3,5 tys. stacji. Akwizycja stacji na nowych rynkach jest elementem realizowanego przez nas procesu budowy multienergetycznej firmy

– poinformował Daniel Obajtek.

Jego zdaniem wyłącznie silna oraz zdywersyfikowana firma ma zagwarantować bezpieczeństwo dla polskiej gospodarki i obywateli w zakresie dostawy paliwa oraz energii. Dodatkowo podkreślił, że tylko taka firma zagwarantuje akceptowalne ceny swoich produktów i usług.

Jest to szczególnie ważne dziś, w kontekście zagrożeń, których jesteśmy świadomi, nie tylko na rynku energetycznym

– zaznaczył prezes PKN Orlen.

Orlen zwrócił także uwagę, że fundamentem fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos jest umowa z Saudi Aramco. Oznacza ona zacieśnienie relacji PKN Orlen ze stabilnym partnerem, największym koncernem paliwowym na świecie, z ogromnym doświadczeniem i technologiami, które umożliwią dalszy dynamiczny rozwój połączonego koncernu.

PKN Orlen i Lotos potrzebują dalszego rozwoju a współpraca z partnerem z Bliskiego Wschodu może zdecydowanie ułatwić utorowanie drogi do nowych projektów modernizujących grupę. Umowa obejmuje także zabezpieczenie dostaw ropy naftowej na poziomie 20 mln ton rocznie co pokryje 45 proc. zapotrzebowania nowej zintegrowanej Grupy w Polsce, Czechach i na Litwie

– czytamy w komunikacie grupy Orlen.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY