- Wołodymyr Zełenski odniósł się do wypowiedzi byłego sekretarza stanu USA
- Henry Kissinger zasugerował na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że Ukraina powinna pozwolić Rosji zachować Krym
- Z kolei redakcja “New York Times” poinformowała 19 maja, że wynegocjowanie pokoju między Rosją a Ukrainą może wymagać od Kijowa podjęcia trudnych decyzji
- Zełenski wyraził zdecydowany sprzeciw wobec powyższych sugestii
- Zobacz także: Tusk pozytywnie o potencjalnej zmianie ordynacji wyborczej. “PO będzie gotowe w ciągu tygodnia”
Wołodymyr Zełenski o Kissingerze
Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger goszcząc na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos stwierdził, że Ukraina powinna przystać na to, by Krym był w granicach Rosji.
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że sugestie, żeby Ukraina zrezygnowała z części terytorium w celu zakończenia wojny z Rosją, “pachną” próbami uspokojenia hitlerowskich Niemiec w 1938 r.
Cokolwiek zrobi państwo rosyjskie, zawsze znajdzie się ktoś, kto powie: “weźmy pod uwagę jej interesy”.
– stwierdził sarkastycznie Wołodymyr Zełenski w nocnym przemówieniu wideo.
Mam wrażenie, że pan Kissinger nie ma w swoim kalendarzu roku 2022, ale 1938, i że myśli, że rozmawia z publicznością nie w Davos, ale w Monachium.
– dodał przywódca Ukrainy.
Agencja Reutera przypomina, że w 1938 r. Wielka Brytania, Francja, Włochy i Niemcy zawarły w Monachium pakt, który dał Adolfowi Hitlerowi ziemię w ówczesnej Czechosłowacji w ramach nieudanej próby przekonania go do porzucenia dalszej ekspansji terytorialnej.
Prezydent Ukrainy odniósł się także do artykułu “New York Times”. Na łamach dziennika przeczytać można, że wynegocjowanie pokoju między Rosją a Ukrainą może “wymagać od Kijowa podjęcia trudnych decyzji”.
Być może “New York Times” napisał coś podobnego w 1938 r., ale przypomnę, że teraz jest 2022.
– zadrwił Zełenski.
Ci, którzy doradzają Ukrainie, aby dała coś Rosji, nigdy nie widzą zwykłych ludzi. Zwykłych Ukraińców, milionów żyjących na terytorium, które proponują wymienić za iluzoryczny pokój.
– dodał prezydent.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Do Rzeczy