Rośnie napięcie na Morzu Japońskim. Wspólne manewry powietrzne Amerykanów z Japończykami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Wikipedia Commons

W czwartek odbyły się japońsko-amerykańskie manewry powietrzne nad Morzem Japońskim. Zdaniem oficjalnego przekazu z Tokio, ćwiczenia miały na celu umocnienie więzi sojuszniczych oraz przetestowanie sprawności bojowej.

W czwartek amerykańskie siły powietrzne wraz z japońskim wojskiem powietrznym przeprowadziły wspólne manewry nad Morzem Japońskim. Wzięło w nich udział łącznie osiem myśliwców tj. cztery F-16 ze Stanów Zjednoczonych oraz cztery F-15 należące do Japonii. Zdaniem Tokio ćwiczenia miały na celu potwierdzenie potencjału połączonych sił oraz dalsze umacnianie japońsko-amerykańskiego sojuszu.

Zostały one przeprowadzone kilka godzin po testach Korei Północnej, która wystrzeliła trzy pociski w kierunku Morza Japońskiego. Rakiety wylądowały w wodach poza granicami wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii.

Jak komentuje agencja Associated Press, japońsko–amerykańskie ćwiczenia były odpowiedzią na niedawne rosyjsko–chińskie manewry w trakcie pobytu prezydenta USA Joego Bidena w Tokio.

Samoloty wojskowe Rosji i Chin zbliżyły się we wtorek do przestrzeni powietrznej Japonii w czasie szczytu strategicznego sojuszu Quad, który współtworzą Indie i Chiny. W odpowiedzi poderwano japońskie myśliwce.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY