Orban opodatkowuje banki i korporacje. “Nie mogą się bogacić kosztem rodzin”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Węgry

Premier Węgier Viktor Orban / fot. PAP/EPA/PRIME MINISTER OFFICE HANDOUT Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

​Premier Węgier Viktor Orban ogłosił, że w ramach stanu zagrożenia wprowadzonego w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, rząd stworzy dwa fundusze na armię i redukcję kosztów energii, które zostaną zasilone wpływami z podatków od dodatkowych zysków m.in. banków i dużych firm.
  • Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział wprowadzenie podatku od dodatkowych zysków banków oraz międzynarodowych korporacji.
  • Zauważył, że bogacą się one na sytuacji wojennej kosztem węgierskich rodzin.
  • Zgromadzone środki mają zostać przeznaczone na wojsko oraz na gospodarstwa domowe.
  • Dodatkowy podatek będzie obowiązywał przez dwa lata tj. 2022 i 2023 roku.
  • Zobacz także: 12 punktów Viktora Orbána, czyli przepis na zwycięstwo! [Z PRZEMÓWIENIA NA CPAC HUNGARY]

Wojna się przeciąga, polityka sankcji w Brukseli nie ulega poprawie, co razem prowadzi do drastycznego wzrostu cen 

– powiedział na początku swojego oświadczenia premier Węgier.

W swoim przemówieniu podkreślił, że ochrona rodzin staje się coraz trudniejsza i bardziej kosztowna niż dotychczas. Zauważył również, że Węgry muszą wzmocnić swoją armię.

Tymczasem rosnące stopy procentowe oraz ceny dają bankom i międzynarodowym korporacjom dodatkowe zyski

– stwierdził Viktor Orban.

Ci, którzy czerpią dodatkowe zyski w tej sytuacji wojennej, proszeni są o pomoc ludziom i udział w kosztach obrony kraju. Tak jak obiecaliśmy, będziemy chronić rodziny, emerytów, miejsca pracy i ograniczali wzrost kosztów nawet, jeśli sytuacja wojenna będzie się przedłużała

– podkreślił.

Orban przekazał, że rząd stworzy dwa fundusze. Jeden ma na celu wzmocnienie armii, a drugi ochronę kosztów mediów gospodarstw domowych. Od 2013 roku Węgry dotują niższe stawki opłat za media.

By zdobyć środki na fundusz, Węgry zobowiążą banki, firmy telekomunikacyjne, duże sieci handlowe, firmy ubezpieczeniowe, firmy energetyczne i linie lotnicze do zapłaty podatku od dużej części swoich dodatkowych zysków. Specjalne daniny będą obowiązywały w 2022 i 2023 roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY