Rząd wdraża nowe rozwiązania. Zostaną zablokowane świadczenia socjalne

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Rządowy program klubików dziecięcych

Wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker i minister rodziny Marlena Maląg / Fot. PAP/Piotr Nowak. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker podczas wtorkowej konferencji prasowej przedstawił kilka założeń ustawy regulującej pomoc dla ukraińskich uchodźców. Mają powstać przepisy blokujące dostęp do świadczeń dla osób opuszczających nasz kraj.
  • Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker zapowiedział wprowadzenie klubików dla ukraińskich dzieci od 3-5 lat.
  • Opiekunowie mieliby zajmować się dziećmi w trakcie pracy rodziców.
  • Szczególny nacisk, rząd chce postawić na naukę języka polskiego o co proszą również ukraińscy uchodźcy.
  • Zostaną również zablokowane świadczenia dla tych osób, które opuszczą Polskę.
  • Zobacz także: Mariusz Błaszczak: Niemcy budowali siłę militarną Putina przez dziesięciolecia

Podczas wczorajszej konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker zapowiedział nowe rozwiązanie dla Ukraińców, którzy chcieliby zostać w Polsce. Mają powstać tzw. kluby dziecięce, gdzie potomstwo ukraińskich imigrantów w wieku 3-5 lat mogłyby zostawać na czas pracy pod okiem opiekunów.

To pozwoli na to, aby mamy, które dotarły do Polski, mogły podjąć pracę 

– przekazał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Wskazał, że zarówno uchodźcy jak i rząd dokłada wszelkich starań, aby dane osoby mogły jak najszybciej zdobyć znajomość języka polskiego. Imigranci z Ukrainy podkreślają, że dzięki temu łatwiej będzie im znaleźć pracę oraz porozumiewać się z polskim społeczeństwem.

Te osoby wskazują wprost na to, że dziś najważniejsza kwestia w podjęciu pracy w Polsce to kwestia nauki języka polskiego. My na to także kładziemy akcent 

– zapewniał Paweł Szefernaker.

Czytaj więcej: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w siedzibie NIK. Chodzi o podsłuchy

Utrudnienia socjalne dla wyjeżdżających Ukraińców

Szefernaker dodał, że ustawa wskazuje także uproszczenie procedur prawa budowlanego dla samorządów, aby w łatwiejszy sposób mogły zagospodarować pustostany, które samorządy mają jako zasoby komunalne.

Samorządy od początku wskazywały, że jest wiele takich lokali. Żeby było jasne te lokale będą do wykorzystania przez Polaków i przez Ukraińców. Także przez Polaków, którzy oczekują na mieszkania komunalne 

– podkreślił wiceminister.

Ze względu na to, że coraz więcej Ukraińców postanawia wracać do swojej ojczyzny, polski rząd zamierza wprowadzić w ustawie przepisy regulujące, które zablokują dostęp do świadczeń dla osób, które opuszczają Polskę. Szefernaker dodał, że status uchodźcy wojennego ma osoba, która przebywa w Polsce. Natomiast ta, która wyjeżdża gdzie indziej na dłużej niż 30 dni, ten status traci.

Dziś wprowadzamy mechanizmy, które pozwolą na to, że jak ktoś, kto wraca na Ukrainę nie będzie dalej tych świadczeń otrzymywał

– poinformował Szefernaker.

Ustawa wprowadzi także 14 dniowy okres przejściowy dla osób, które przyjęły uchodźców, ale w związku z tym, że nie mieli oni numeru PESEL, nie mogły złożyć wniosku o wsparcie w opiece nad uchodźcami.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY