Związek Harcerstwa Polskiego idzie za lewicowymi trendami. Druga przyjęta wersja roty nie zawiera słowa “Bóg”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Związek Harcerstwa Polskiego

Harcerze / Fot. Wikimedia Commons/Radosław Szuba

Związek Harcerstwa Polskiego obradował w mijającym tygodniu w Warszawie. Podczas 42. zjazdu podjęto ważne decyzje dotyczące nowej, alternatywnej formuły przyrzeczenia harcerskiego.

Związek Harcerstwa Polskiego wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ateistów

Zjazd ZHP stanowi najwyższą władzę związku; zapadają na nim najważniejsze, ustalone demokratycznie decyzje. Jedną z nich okazało się wprowadzenie alternatywnej roty przyrzeczenia harcerskiego.

Przystępujący do Związku Harcerstwa Polskiego będę mieli możliwość wyboru między już istniejącą rotą a dodatkową, niezawierającą słowa Bóg. Zmiana to wyjście naprzeciw osobom, które poszukują swojej drogi i często nie są gotowe na określenie wyznania.

– uzasadnia decyzję ZHP.

Pierwsza, tradycyjna formuła przyrzeczenia brzmi następująco:

Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym/posłuszną Prawu Harcerskiemu.

Druga, zaproponowana przez delegatówe wersja wygląda z kolei tak:

Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Polsce, stać na straży harcerskich zasad, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym/posłuszną Prawu Harcerskiemu.

ZHP przekonuje, że nowa, alternatywna wersja ma w zamierzeniu wyjść naprzeciw osobom, które “nie są gotowe na określenie swojego wyznania”.

Rozwój duchowy jest bardzo ważnym elementem w pracy wychowawczej ZHP. Chcemy jako organizacja dawać możliwość młodym ludziom szukania swojej drogi, w której wspierają ich instruktorki i instruktorzy.

– wskazuje ZHP.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY