Zarobki na stanowiskach publicznych będą jawne. RPO protestuje

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
obowiązek szczepień

Marcin Wiącek / fot. youtube.com

Od 1 stycznia 2023 r. ruszy jawny rejestr umów. W spisie znajdą się umowy na kwoty powyżej 5 tys. zł, a wśród nich lista płac pracowników m.in. ZUS, KRUS, NFZ, uczelni publicznych oraz organów rządowych. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na fakt, że przepisy mogą naruszać prawo do prywatności osób zatrudnionych w jednostkach sektora finansów publicznych.
  • Od 1 stycznia 2023 r. ma wejść nowe prawo, które wprowadzi jawny rejestr umów z sektora publicznego.
  • W spisie zostaną ujawnione dane osobowe oraz wysokość wynagrodzenia pracowników, którzy zarabiają powyżej 5 tys. zł.
  • Treścią przepisów zaniepokoił się rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek.
  • Do jego biura miały wpłynąć liczne skargi od obywateli, którzy uważają, że nowe prawo wpłynie na prywatne życie tych pracowników.
  • Z tego powodu przesłał on odpowiednie pisma do marszałka senatu Tomasza Grodzkiego, a także premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej.
  • Zobacz także: Kita: Gdyby instytucje UE chciały, mogłyby zajmować się prześladowaniami chrześcijan [NASZ WYWIAD]

Od początku stycznia przyszłego roku ruszy jawny rejestr umów, który opublikuje dane dotyczące zarobków pracowników sektora finansów publicznych m.in. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Narodowego Funduszu Zdrowia, a także uczelni publicznych, jednostek samorządowych, państwowych funduszy celowych,samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz organów rządowych.

W spisie znajdą się dane pracowników z sektora publicznego takie jak imię i nazwisko oraz wysokość pobieranego wynagrodzenia. W rejestrze ujmowane mają być zarobki na kwoty powyżej 5 tys. zł bez VAT.

RPO zaniepokojony treścią ustawy

Pierwsza wersja przepisów wprowadzających jawny rejestr umów zakładała, że spis będzie działał od 1 lipca 2022 r. i obejmie umowy powyżej 500 zł. Sejm, w ramach prac nad nowelizacją “Polskiego ładu”, dokonał zmian w tym zakresie. Nowy termin wprowadzenia rejestru dla jednostek samorządu terytorialnego to 1 stycznia 2023 r., a wartość umów – powyżej 5 tys. zł.

Obecnie ustawą zajmuje się wyższa izba polskiego parlamentu. Treścią przepisów zaniepokoił się rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek, który złożył w tej sprawie pismo na ręce marszałka senatu Tomasza Grodzkiego.

Rzecznik otrzymał od obywateli liczne skargi, którzy zwrócili uwagę, że publikacja danych może mocno ingerować w życie prywatne pracowników instytucji publicznych. Profesor Marcin Wiącek skierował również osobne pismo do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra finansów Magdaleny Rzeczkowskiej. Wskazał w nich na istotne problemy interpretacyjne wprowadzonych regulacji i związane z tym ryzyko naruszenia prawa do prywatności i ochrony danych osobowych obywateli.

Czytaj więcej: Karczewski żartuje z inflacji. “Widziałem masło po sześć złotych”

Przepisy mogą naruszyć prawo do prywatności?

Ustawa przewiduje szeroki zakres informacji udostępnianych w rejestrze, zarówno podmiotowo – umowy wszystkich pracowników, jak i przedmiotowo – imię i nazwisko, wartość wynagrodzenia. Mimo że przyczynia się to do transparentności wydatków publicznych oraz zapewnienia dostępu do informacji publicznej, to jednocześnie budzi uzasadnione obawy społeczeństwa co do możliwości naruszenia prawa do prywatności pracowników jednostek sektora finansów publicznych. Nie budzi zaś wątpliwości zawarcie w rejestrze informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z ich pełnieniem

– czytamy na stronie rzecznika praw obywatelskich.

Wartość przedmiotu umowy została znacznie podwyższona, jednakże określenie „bez podatku od towarów i usług” może budzić wątpliwości co do tego, czy w rejestrze powinny znaleźć się umowy o pracę

– zwrócił uwagę Marcin Wiącek.

Zauważa też, że przewidziane zmiany, dotyczące w istocie odroczenia terminu obowiązywania rejestru umów, mogą świadczyć o nieprzygotowaniu aparatu państwowego do uruchomienia i funkcjonowania rejestru.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

bankier.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY