Sukces amerykańskich obrońców życia. Oklahoma zakazuje aborcji od poczęcia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Amerykańska kontrrewolucja obrońców życia

Gubernator Oklahomy Kevin Stitt / Fot. Twitter

Amerykański stan Oklahoma procedował w ostatnich dniach nową ustawę aborcyjną. Ma to być całkowity zakaz aborcji z kilkoma wyjątkami. Byłaby to najbardziej restrykcyjna ustawa aborcyjna w Stanach Zjednoczonych.
  • Amerykański stan Oklahoma wzorując się na Teksasie przyjął ustawę zakazującą aborcji od poczęcia.
  • Zastrzeżono wyłącznie prawo do aborcji w skrajnych przypadkach jak zagrożenie życia matki, ciąża pochodząca z gwałtu, czy z kazirodztwa.
  • Stanowy kongres przyjął ustawę większością głosów 76 za, przeciwko 16 reprezentantów.
  • Gubernator Oklahomy Kevin Stitt zapowiedział, że podpisze ustawę, kiedy trafi ona na jego biurko.
  • Zobacz także: Franciszek jest orędownikiem pokoju [OPINIA]

Czekając na decyzję Sądu Najwyższego odnośnie uchylenia precedensu Roe vs Wade, który w latach siedemdziesiątych stał się podstawą prawną do federalnych rozwiązań aborcyjnych obejmujących całe Stany Zjednoczone, zakładających m.in. brak możliwości całkowitego zakazu aborcji, Oklahoma proceduje nowe prawo w nadziei na możliwość udzielenia przez Sąd Najwyższy zgody na autonomiczne prawodawstwo stanowe w tym zakresie.

Stan Oklahoma, wzorując się na prawie teksańskim, uchwalił ustawę, której wejście w życie planowane jest na sierpień br. Ustawa zakłada zakaz aborcji od poczęcia, poza wypadkami zagrożenia życia matki oraz ciąży pochodzącej z gwałtu lub kazirodztwa, które wcześniej zgłoszone były na policję.

Podobieństwo do ustawy teksańskiej polega na stworzonej dla prywatnych osób możliwości podawania do sądu usługodawców aborcyjnych oraz osób asystujących lub podżegających. Ustawa definiuje pojęcie nienarodzonego dziecka jako ludzkiego płodu lub embrionu na każdym etapie rozwoju. Nowe prawo uchwalono stosunkiem głosów 76:16. Promotorem ustawy jest republikańska reprezentantka stanu Wendi Stearman.

Według Catholic News Agency, gubernator stanu Oklahoma, Kevin Stitt, zapowiedzieć miał, że podpisze każdą ustawę ograniczającą wykonywanie aborcji, jaką prześle mu ustawodawca.

Obecnie obowiązuje w Oklahomie uchwalone niedawno prawo zakazu aborcji od momentu rozpoczęcia się u płodu akcji serca. Prawo to jest wynikiem prywatnych procesów sądowych mieszkańców stanu, których celem była możliwość wyegzekwowania zakazu. W wyniku wprowadzonego w tym roku prawa stanowego i co za tym idzie zmniejszenia ilości wykonywanych aborcji, na terenie stanu zamknięto już dwie kliniki aborcyjne Planned Parenthood.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY