- Wołodymyr Zełenski ogłosił w niedzielę “historyczną” decyzję”
- Przywódca Ukrainy przekazał informację o ustanowieniu wspólnej kontroli celnej na granicy Polski z Ukrainą
- Zełenski stwierdził, że stosunki polsko-ukraińskie są wreszcie na “całkowicie czystych, szczerych podstawach, bez kłótni i starego konfliktowego dziedzictwa”
- Zobacz także: Ambasador USA w Polsce: Sprawcy okrucieństw na Ukrainie nie będą bezkarni
Wołodymyr Zełenski ogłasza historyczną decyzję
Przywódca Ukrainy poinformował o ustanowieniu wspólnej kontroli celnej z Polską, podkreślając, że “jedność Ukraińców i Polaków jest czymś stałym, czego nikt nie złamie”.
Znaleziono rozwiązanie, które zrewolucjonizuje porządek na naszej granicy. Wprowadzamy wspólną kontrolę celną z Polską. To znacznie przyspieszy procedury graniczne. Wyeliminuje większość zagrożeń korupcyjnych. Ale to także początek naszej integracji ze wspólną przestrzenią celną Unii Europejskiej. To historyczny proces.
– zapowiedział Zełenski podczas swojego codziennego przemówienia do narodu.
Stosunki polsko-ukraińskie
Prezydent zabrał głos na temat stosunków polsko-ukraińskich stwierdzając, że wreszcie są one “na całkowicie czystych, szczerych podstawach, bez kłótni i starego konfliktowego dziedzictwa”.
To osiągnięcie to historyczny dorobek naszego narodu. I chcę, aby na zawsze zachowało się braterstwo Ukraińców i Polaków Jak mówiłem dziś w obecności posłów, jedność Ukraińców i Polaków jest czymś stałym, czego nikt nie złamie.
– stwierdził ukraiński polityk.
Zełenski nadmienił również, że podpisał dekret wprowadzający nową nagrodę „w podziękowaniu tym miastom z krajów partnerskich, które najbardziej pomogły” uchodźcom z Ukrainy.
A Rzeszów stał się pierwszym takim miastem. Można śmiało powiedzieć – miastem zbawicielem.
– ocenił Zełenski.
“Niesamowity prestiż”
W rozmowie z PAP prezydent Rzeszowa powiedział, że jest to “bardzo miła informacja”.
Cieszę się, że tak prestiżowy tytuł prezydent Zełenski nadał Rzeszowowi. Dodatkowo w momencie wizyty w Kijowie naszego prezydenta Andrzeja Dudy.
– skomentował nadanie tytułu Konrad Fijołek.
Prezydent Rzeszowa podkreślił, że jest to wyróżnienie przede wszystkim dla mieszkańców Rzeszowa, którzy od pierwszego dnia wojny stali na dworcu i pomagali uchodźcom.
Ta pomoc do dzisiaj jest im udzielana w różnych wymiarach przez rzeszowian. Przede wszystkim, przyjmując uchodźców pod swój dach czy niosąc pomoc w postaci materialnej.
– powiedział.
Fijołek dodał, że form pomocy, którą nieśli rzeszowianie było bardzo dużo. Zaznaczył, że w szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, który liczy ok. 200 tys. mieszkańców, było ok. 100 tys. uchodźców.
To liczba, która symbolizuje, jak duży był to wysiłek i jak duża była pomoc mieszkańców. Jest nam bardzo miło za to wyróżnienie.
– powiedział w rozmowie z PAP prezydent miasta.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Do Rzeczy