Wołodymyr Zełenski ogłosił historyczną decyzję. Chodzi o kontrolę celną. “Rozwiązanie, które zrewolucjonizuje porządek”

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda / fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Wołodymyr Zełenski wydał w niedzielę komunikat o "historycznej decyzji" w kwestii stosunków polsko-ukraińskich. Władze ustanowią wspólną kontrolę celną z Polską.
  • Wołodymyr Zełenski ogłosił w niedzielę “historyczną” decyzję”
  • Przywódca Ukrainy przekazał informację o ustanowieniu wspólnej kontroli celnej na granicy Polski z Ukrainą
  • Zełenski stwierdził, że stosunki polsko-ukraińskie są wreszcie na “całkowicie czystych, szczerych podstawach, bez kłótni i starego konfliktowego dziedzictwa”
  • Zobacz także: Ambasador USA w Polsce: Sprawcy okrucieństw na Ukrainie nie będą bezkarni

Wołodymyr Zełenski ogłasza historyczną decyzję

Przywódca Ukrainy poinformował o ustanowieniu wspólnej kontroli celnej z Polską, podkreślając, że “jedność Ukraińców i Polaków jest czymś stałym, czego nikt nie złamie”.

Znaleziono rozwiązanie, które zrewolucjonizuje porządek na naszej granicy. Wprowadzamy wspólną kontrolę celną z Polską. To znacznie przyspieszy procedury graniczne. Wyeliminuje większość zagrożeń korupcyjnych. Ale to także początek naszej integracji ze wspólną przestrzenią celną Unii Europejskiej. To historyczny proces.

– zapowiedział Zełenski podczas swojego codziennego przemówienia do narodu.

Stosunki polsko-ukraińskie

Prezydent zabrał głos na temat stosunków polsko-ukraińskich stwierdzając, że wreszcie są one “na całkowicie czystych, szczerych podstawach, bez kłótni i starego konfliktowego dziedzictwa”.

To osiągnięcie to historyczny dorobek naszego narodu. I chcę, aby na zawsze zachowało się braterstwo Ukraińców i Polaków Jak mówiłem dziś w obecności posłów, jedność Ukraińców i Polaków jest czymś stałym, czego nikt nie złamie.

– stwierdził ukraiński polityk.

Zełenski nadmienił również, że podpisał dekret wprowadzający nową nagrodę „w podziękowaniu tym miastom z krajów partnerskich, które najbardziej pomogły” uchodźcom z Ukrainy.

A Rzeszów stał się pierwszym takim miastem. Można śmiało powiedzieć – miastem zbawicielem.

– ocenił Zełenski.

“Niesamowity prestiż”

W rozmowie z PAP prezydent Rzeszowa powiedział, że jest to “bardzo miła informacja”.

Cieszę się, że tak prestiżowy tytuł prezydent Zełenski nadał Rzeszowowi. Dodatkowo w momencie wizyty w Kijowie naszego prezydenta Andrzeja Dudy.

– skomentował nadanie tytułu Konrad Fijołek.

Prezydent Rzeszowa podkreślił, że jest to wyróżnienie przede wszystkim dla mieszkańców Rzeszowa, którzy od pierwszego dnia wojny stali na dworcu i pomagali uchodźcom.

Ta pomoc do dzisiaj jest im udzielana w różnych wymiarach przez rzeszowian. Przede wszystkim, przyjmując uchodźców pod swój dach czy niosąc pomoc w postaci materialnej.

– powiedział.

Fijołek dodał, że form pomocy, którą nieśli rzeszowianie było bardzo dużo. Zaznaczył, że w szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, który liczy ok. 200 tys. mieszkańców, było ok. 100 tys. uchodźców.

To liczba, która symbolizuje, jak duży był to wysiłek i jak duża była pomoc mieszkańców. Jest nam bardzo miło za to wyróżnienie.

– powiedział w rozmowie z PAP prezydent miasta.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Do Rzeczy

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY