MZ: “W Polsce nie występuje obecnie zagrożenie zakażeniem małpią ospą”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wojciech Andrusiewicz

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz / Fot. Youtube

Według najnowszych informacji przekazanych przez rzecznika ministerstwa zdrowia Wojciecha Andrusiewicza, w Polsce nie odnotowano przypadku zachorowania małpią ospą. Państwowy Zakład Higieny ma również otrzymać sprzęt do monitorowania sytuacji.
  • Wiceminister zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że do tej pory w Polsce nie wykryto zakażenia wirusem małpiej ospy.
  • Przekazał on również, że Państwowy Zakład Higieny otrzyma niebawem narzędzia do wykrywania wirusa.
  • Choroba była dotychczas znana w państwach afrykańskich, jednakże w ostatnim czasie odnotowano przypadki w Europie i na innych kontynentach.
  • Zobacz także: Borys Budka: Prezydent Andrzej Duda zyskuje moje uznanie

Wiceminister Wojciech Andrusiewicz przekazał, że Państwowy Zakład Higieny otrzyma niebawem narzędzia do sekwencjonowania zakażeń małpiej ospy.

Polskie służby sanitarne, ale również Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, na bieżąco monitorują sytuację u naszych sąsiadów, ale także na całym świecie. Przebieg i rozwój zakażeń są na bieżąco śledzone. Informacje spływają na bieżąco do Ministerstwa Zdrowia. Państwowy Zakład Higieny będzie niedługo wyposażony w możliwość sekwencjonowania zakażeń pod kątem wykrywania m.in. małpiej ospy, ale to jest bardziej sytuacja, w której dmuchamy na zimne, niż miałoby być to rzeczywistym zagrożeniem

– powiedział wiceminister zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Małpia ospa to odzwierzęca choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce.

Wśród jej symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy, oraz wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała. Według informacji przekazanych przez Światową Organizację Zdrowia, objawy choroby ustępują po około dwóch-trzech tygodniach.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvn24.pl, radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY