Drużyna Inki. IPN inauguruje nową akcję w polskich szkołach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezes IPN Karol Nawrocki

Prezes IPN Karol Nawrocki / Fot. PAP/Adam Warżawa. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Na Pomorzu ruszył projekt "Drużyna Inki". W szkole podstawowej w Podjazdach inicjatywę zainaugurował prezes IPN dr Karol Nawrocki.
  • Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki zaprezentował w poniedziałek nową inicjatywę.
  • W ramach “Drużyny Inki” dzieci oraz młodzież z małych miejscowości zapoznają się z wiedzą z pierwszej pomocy.
  • Inicjatywa będzie przeprowadzana w województwie pomorskim i zachodniopomorskim.
  • W jej ramach dzieci nie tylko nauczą się jak udzielać pierwszej pomocy, ale również zapoznają się z osobą Danuty Siedzikówny.
  • Zobacz także: 111 lat temu powstało polskie harcerstwo

Inicjatywa “Drużyna Inki” polega na organizowaniu praktycznych lekcji historii połączonych ze szkoleniami z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zajęcia zostaną przeprowadzone w województwie pomorskim i zachodniopomorskim. Będą one przeprowadzane głównie w małych miejscowościach, aby dotrzeć do uczniów, którym trudniej jest skorzystać z oferty Instytutu Pamięci Narodowej.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej wskazał, że celem projektu jest praktyczne zastosowanie przez dzieci i młodzież wzorców polskiej bohaterki Danuty Siedzikówny.

Zajmujemy się historią, ale na jej bazie chcemy tworzyć bardziej obywatelski, bardziej odpowiedzialny i świadomy świat lepszych ludzi. Temu właśnie służy projekt. Dzisiaj, by być częścią drużyny Inki, trzeba być wrażliwym wobec drugiego człowieka i otwartym na wydarzenia historyczne. Dlatego projekt nosi w sobie historyczny walor edukacyjny, ale przede wszystkim uczy tego, że możemy pomóc drugiemu człowiekowi w sytuacji kryzysowej. Kanwą do opowieści historycznej jest Danuta Siedzikówna, a zadaniem dla młodzieży jest wcielenie się w sanitariuszy pierwsza pomoc przedmedyczna w kryzysowych sytuacjach

– przekazał prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Projekt był dotąd realizowany w województwie warmińsko-mazurskim. Skorzystało z niego 1600 uczniów z prawie 100 placówek. Zajęcia odbywały się w dwóch częściach. W pierwszej części uczestnicy poznawali życie „Inki” oraz jej rodziny. Natomiast w drugiej przeprowadzano teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Po lekcjach każdy uczeń otrzymywał apteczkę.

Prezes IPN zapowiedział, że w kolejnych latach projekt obejmie zasięgiem całą Polskę

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY