Ukraińcy organizowali nielegalne przekroczenie granicy. 16 osobowa grupa działała w latach 2017-2019

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Polska

Rzeszów, 16.03.2022. Kolejka do punktu obsługi uchodźców, 16 bm. w Rzeszowie. Urząd Miasta Rzeszowa uruchomił specjalny punkt, w którym uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy mogą otrzymać numer PESEL, utworzyć profil zaufany i zameldować się. (mr) PAP/Darek Delmanowicz / fot. PAP/Darek Delmanowicz Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Prokuratura Okręgowa w Zamościu przekazała akt oskarżenia wobec 16 Ukraińskich imigrantów, którzy podejrzani są o prowadzenie działalności przestępczej. Oskarżeni wystawiali fałszywe umowy o pracę dla imigrantów ze Wschodu. W ten sposób przemycali oni osoby, które znalazły się w Polsce w sposób nielegalny.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu poinformowała dziś o skierowaniu do Sądu Okręgowego w Łodzi aktu oskarżenia wobec 16 obywateli Ukrainy, którym przedstawiono zarzuty, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia i wyłudzenia poświadczenia nieprawdy, używania dokumentów poświadczających nieprawdę, które umożliwiły innym osobom nielegalne przekraczanie granicy.

W latach 2017-2019 grupa działała w Łodzi, Bydgoszczy oraz w innych miejscowościach. Prokuratura podała, że podejrzani zakładali w naszym kraju fikcyjne spółki, które w ogóle nie prowadziły działalności. Następnie osoby zarządzające tymi firmami wystawiały imigrantom wyszukiwanym przez pośredników na Ukrainie oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy oraz zezwolenia na pracę.

Jak wskazała prokuratura, cudzoziemcy dokonywali opłat za uzyskanie zezwoleń, które uwzględniały pokrycie kosztów urzędowych, zapłatę za przesłanie dokumentów do adresatów oraz wynagrodzenie dla osób zajmujących się ich przygotowaniem. Tak skompletowane dokumenty składane były w urzędach i służyły do uzyskania wiz, które umożliwiały cudzoziemcom przekroczenie granicy z Ukrainy do Polski.

Za każdy wydany dokument na rzecz cudzoziemca pobierane były opłaty stanowiące korzyść majątkową członków opisywanej grupy przestępczej

– poinformowała prokuratura okręgowa w Zamościu

Ustalono, że po przedostaniu się do Polski osoby te nie podejmowały się pracy w firmach, które zostały wskazane w dokumentach.

Śledztwo wykazało, że grupa uzyskała łącznie co najmniej 803 pozwolenia na pracę typu A, które posłużyły do pozyskania 641 wiz krajowych dla obywateli Ukrainy, Gruzji, Rosji, Armenii, Białorusi, Mołdawii i innych państw spoza Unii Europejskiej.

Prokuratura poinformowała, że czynności w śledztwie wykonywali funkcjonariusze placówek Straży Granicznej w Dołhobyczowie i Łodzi. Za zarzucane czyny oskarżonym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY