- Prokuratura Okręgowa w Zamościu przekazała, że przekazała do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia dla 16 Ukraińców.
- W latach 2017-2019 organizowali oni nielegalne przemyt imigrantów do Polski.
- Zakładali oni fałszywe spółki, aby móc oszukać urzędników fałszywymi umowami o zatrudnienie.
- Oskarżonym grozi teraz do 10 lat pozbawienia wolności.
- Zobacz także: Wołodymyr Zełenski o rosyjskiej wunderwaffe: “Rosjanie muszą oszczędzać pociski i próbują to tłumaczyć”
Prokuratura Okręgowa w Zamościu poinformowała dziś o skierowaniu do Sądu Okręgowego w Łodzi aktu oskarżenia wobec 16 obywateli Ukrainy, którym przedstawiono zarzuty, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia i wyłudzenia poświadczenia nieprawdy, używania dokumentów poświadczających nieprawdę, które umożliwiły innym osobom nielegalne przekraczanie granicy.
W latach 2017-2019 grupa działała w Łodzi, Bydgoszczy oraz w innych miejscowościach. Prokuratura podała, że podejrzani zakładali w naszym kraju fikcyjne spółki, które w ogóle nie prowadziły działalności. Następnie osoby zarządzające tymi firmami wystawiały imigrantom wyszukiwanym przez pośredników na Ukrainie oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy oraz zezwolenia na pracę.
Jak wskazała prokuratura, cudzoziemcy dokonywali opłat za uzyskanie zezwoleń, które uwzględniały pokrycie kosztów urzędowych, zapłatę za przesłanie dokumentów do adresatów oraz wynagrodzenie dla osób zajmujących się ich przygotowaniem. Tak skompletowane dokumenty składane były w urzędach i służyły do uzyskania wiz, które umożliwiały cudzoziemcom przekroczenie granicy z Ukrainy do Polski.
Za każdy wydany dokument na rzecz cudzoziemca pobierane były opłaty stanowiące korzyść majątkową członków opisywanej grupy przestępczej
– poinformowała prokuratura okręgowa w Zamościu
Ustalono, że po przedostaniu się do Polski osoby te nie podejmowały się pracy w firmach, które zostały wskazane w dokumentach.
Śledztwo wykazało, że grupa uzyskała łącznie co najmniej 803 pozwolenia na pracę typu A, które posłużyły do pozyskania 641 wiz krajowych dla obywateli Ukrainy, Gruzji, Rosji, Armenii, Białorusi, Mołdawii i innych państw spoza Unii Europejskiej.
Prokuratura poinformowała, że czynności w śledztwie wykonywali funkcjonariusze placówek Straży Granicznej w Dołhobyczowie i Łodzi. Za zarzucane czyny oskarżonym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
radiomaryja.pl