Turcja zawetuje Finlandię i Szwecję. “Oba kraje wspierają organizacje terrorystyczne”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Turcja zawetuje kandydatury Szwecji i Finlandii

Szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglud / Fot. PAP/EPA/Justin Lane. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglud potwierdził, że jego kraj nadal podtrzymuje swoje weto dla Szwecji i Finlandii ws. dołączenia tych krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Według Ankary oba kraje wspierają działalność organizacji terrorystycznych.

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglud stwierdził, że jego rozmowy z amerykańskim odpowiednikiem przebiegły w sposób pozytywny. Według szefa tureckiej dyplomacji amerykański sekretarz stanu obawy Turcji wyrażane w związku z akcesją Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego uznał za uzasadnione.

Turcja uzasadniała dotąd swoje stanowisko rzekomym wsparciem Finlandii i Szwecji dla Kurdyjskiej Partii Robotniczej PKK i kurdyjskiej milicji YPG w Syrii. Turcja postrzega YPG jako syryjski odłam PKK, która w Turcji, Europie i Stanach Zjednoczonych uważana jest za organizację terrorystyczną. 

Czytaj więcej: Mateusz Morawiecki o Putinie: Jak można powiedzieć coś takiego?

Turcja zarzuca Szwecji wspieranie terroryzmu

Jak dobrze wiadomo, Turcja prowadzi przeciwko YPG działania zbrojne na tereniu północnej Syrii. Jednakże zarówno w USA i w Europie organizacja ta nie jest uznawana za terrorystyczną.

Od 1984 roku PKK prowadzi powstanie przeciwko państwu tureckiemu, w którym do tej pory zginęły dziesiątki tysięcy ludzi.

W Nowym Jorku Mevlut Cavusoglud po raz kolejny oskarżył Finlandię i Szwecję o wspieranie organizacji terrorystycznych, a ponadto zarzucił Szwecji dostarczanie broni dla YPG.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY